Irak Dışişleri Bakanı Zebari, PKK'nın hareket alanını kısıtlamak için kontrol noktalarını artırdıklarını söyledi. Zebari: ''Askerlerin serbest kalması için çalışıyoruz'' dedi.


Başkent Bağdat'ta basın toplantısı düzenleyen Hoşyar Zebari, PKK'ya gıda ve yakıt erişiminin engellenmesi için belli bölgelerde yeni kontrol noktaları oluşturduklarını söyledi. Zebari, teröristlerin yuvalandığı dağlık bölgelere giden ikmal hatlarının da kesildiğini kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı, Hakkari Dağlıca'daki çatışmadan sonra irtibat kesilen askerlerin serbest bırakılması için de yoğun çabaların sürdüğünü belirtti.

Zebari ayrıca, "İstanbul'da yapılacak Irak'a Komşu Ülkeler Konferansı'nın Irak-Türkiye sınırındaki gerginlikten etkilenmeden Irak'taki güvenlik durumuna odaklanması gerektiğini" söyledi.

Talabani ve Barzani'den açıklamalar

Bağdat'ta Milliyet gazetesi yazarı Hasan Cemal'in sorularını yanıtlayan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ''PKK silah bırakmak zorunda'' derken, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani de ''Beni muhatap almıyorsun, sonra da benden PKK'ya karşı birşey istiyorsun. Bu nasıl iş?'' demiş, Türkiye'nin kendisini hedef göstermesinden rahatsız olduğunu dile getirmişti.

CNN Türk