Maliye Bakanı Unakıtan İzmir'de
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İzmir Ticaret Odası (İzto)'nın 122. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri Çerçevesinde Düzenlenen "Vergi Ödemede ve Ülkemize Döviz Kazandırmada" Başarılı Üyelere Yönelik Gerçekleştirilen Ödül Törenine Katılmak Üzere İzmir'e Geldi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tören Öncesi Gazetecilerin Vergi Borcu Bulunan Mükelleflerin Banka Hesaplarının Bloke Edilmesiyle İlgili Soruları...

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İzmir Ticaret Odası (İZTO)'nın 122. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Vergi Ödemede ve Ülkemize Döviz Kazandırmada" başarılı üyelere yönelik gerçekleştirilen ödül törenine katılmak üzere İzmir'e geldi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tören öncesi gazetecilerin vergi borcu bulunan mükelleflerin banka hesaplarının bloke edilmesiyle ilgili sorularını cevapladı.


Maliye Bakanlığı'nın 19 Ekimde başlattığı vergi borcu bulunan mükelleflerin banka hesaplarına haciz konulması uygulamasına gelen tepkilerle ilgili soru üzerine Unakıtan, hesapların hepsini bloke etmediklerini, sadece alacakları miktarı tahsil ettiklerini söyledi. Devletin alacağını almaktan aciz olmadığını söyleyen Unakıtan, ''Bir tarafta alacağımız var haber gönderiyorsunuz. Tebliğ gönderiyorsunuz, borcu ödeyin diyorsunuz, hiç sesini çıkarmıyor ve bankada da para var. Para bize biz ona bakıyoruz. Böyle

şey olmaz. Alacağımızı alırız tabi. Vergi borçlularımız lütfen vergi borçlarını ödesin buna kayıtsız kalmasınlar istiyoruz'' dedi. Unakıtan, devletin de birçok masrafı olduğunu, maaş ödemek, hastane, köprü, yol gibi yatırımlar yapmak durumunda bulunduğunu, bunun için de vergi gelirlerine ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Vergi ödemenin bir alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Unakıtan, sözlerini şöyle tamamladı: ''Parayı alınca, parası alınanlar biraz üzülür ama bir de alışkanlık edinir.

Bundan sonra derler ki 'Paramızı ödememiz lazım, vergi borçlarına kayıtsız kalamayız'. Böyle bir kültür de yerleşir. Bu kültür zaten var ama biraz daha kuvvetli olur. Uygulamada ufak tefek bazı sorunlar oldu ama bu bankaların yanlış anlamalarından kaynaklandı. Bunların hepsi giderildi. Kapımız mükellefimize her zaman açık. Onlara hizmet boynumuzun borcu. Onlar da borçlarını ödemek mecburiyetindeler."

(İhlas Haber Ajansı)