''Suçsuzum, Hizbullah'tan korkumdan ülkeye gelmedim''


Erdoğan PAÇİN- Mümin ÇOTAK/BURSA, (DHA)


BURSA 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce Nesim Malki cinayeti davasında haklarında verilen karar Yargıtay tarafından bozulan Erol Evcil’in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmasına devam edildi. Bugün yapılan duruşmaya sadece, dava dosyası Erol Evcil’in dosyasıyla birleştirilen ve tetikçilikle suçlanan tutuklu sanık Oğuz Işıklı katıldı. İfadesinde, kendisine yöneltilen suçlamayı kabul etmeyen Işıklı, “Böyle bir suçu işleyecek kişiliğim ve geçmişim yok. Yurt dışındaydım, Hizbullah'tan korkumdan ülkeye gelişimi erteledim'' dedi.
Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla Erol Evcil, tetikçisi olduğu iddiasıyla Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kararı, Yargıtay 1'nci Ceza Dairesi'nce bozuldu. Yargıtay kararında, yerel mahkemenin kararının yeni TCK’ya göre yeniden değerlendirilmesini, ‘tetikçi’ olarak hüküm giyen Burhanettin Türkeş’in de ‘azmettirici’ olarak yargılanmasını istedi. Cinayet suçundan beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki karar da, Menge’nin ‘cinayete yardım etmek’, Çakal’ın ise ‘cinayet’ suçundan yargılanması istenerek bozuldu.
Erol Evcil ve diğer sanıklar hakkındaki yargılama Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, 9 yıl sonra polise teslim olan ve tetikçilikle suçlanan Oğuz Işıklı hakkında Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeni dava açıldı. Tutuklu sanık Işıklı’nın dava dosyası, mahkeme heyetince Erol Evcil’in 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasıyla birleştirildi.

“HİZBULLAH'TAN KORKUMDAN ÜLKEYE GELMEDİM''

Her iki dosyanın birleştirildiği, sadece Oğuz Işıklı’nın tutuklu bulunduğu Nesim Malki cinayetiyle ilgili yargılamaya bugün Bursa 2'nci ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Oğuz Işıklı’nın hazır bulunduğu duruşmaya, diğer tutuksuz sanıklardan hiç biri katılmadı. Mahkemede savunmasını yapan Oğuz Işıklı şunları söyledi:
“Üzerime atılan suçu kabul etmiyorum. Olayda adı geçen diğer kişilerle hiç bir bağlantım olmamıştır. Ben sadece Burhanettin ve Şükrü’yü tanırım. Hiç bir kanıt yokken hakkında dava açılmıştır. Böyle bir suçu işleyecek kişiliğim, geçmişim ve sabıkam yoktur. Soruşturmadan kaçmam için firari olduğum belirtildiyse de bu gerçek değildir. Yurt dışında iken soruşturmanın varlığından haberdar oldum. Olay süresince dayım Mehmet Sümbül’ün bu olaya ilişkin olarak Hizbullah terör örgütü tarafından kaçırılıp işkence gördüğünü, bu örgütün benim ismim üzerinde çok durduğunu öğrendiğimden, korktuğum için yurda girişimi erteledim.'' Türkiye’ye gelmemesinin nedenlerinden birinin ise polislerin sanıklara kötü muamele yaptığını öğrenmesi olduğunu belirten Işıklı, “Beş aydır haksız yere tutuklu olarak cezaevinde kalıyorum. Mağdur oldum. Tahliyemi istiyorum'' diye konuştu.
Mahkeme yargılamayı 6 Aralık 2007 tarihine ertelerken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.