+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Yeni sınav sistemi netleşti

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Yeni sınav sistemi netleşti Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  new Yeni sınav sistemi netleşti  Yeni sınav sistemi netleşti

  A.A. MEB Hüseyin Çelik, OKS yerine 2009 yılından itibaren uygulanacak yeni sınav sistemini açıkladı.

  OKS YERİNE GELEN YENİ SINAV SİSTEMİ İÇİN TIKLAYIN- Video
  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) yerine 2009 yılından itibaren uygulanacak Ortaöğretime Geçiş Modeliyle ilgili yapılan değerlendirmeler için ”Yeni sistem olumlu bulundu” dedi.
  Çelik, Başöğretmen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında Ortaöğretime Geçiş Modeli hakkında Bakanlığın internet sitesine gelen görüşler ışığında yeni sınav sistemini anlattı.
  Yeni model hakkında kesin bir karar vermeden önce modelin 1 aylık süre içinde tartışmaya açıldığını anımsatan Çelik, Bakanlığa bu konuyla ilgili 2 bin 322 e-posta geldiğini söyledi.
  Velilerden ve öğretmenlerden pek çok sayıda e-posta geldiğini belirten Çelik, akademisyenlerden, 5 sivil toplum örgütünden ve bir sendikadan da yeni sınav sistemiyle ilgili raporlar ve görüşler geldiğini kaydetti.
  Gelen e-postalar içinde 556 kişinin yeni modeli çok olumlu bulduğunu, 82 kişinin de bu sisteme karşı olduğunu söyleyen Çelik, “Bunun dışında kalanlar da genelde sistemi olumlu buluyor. Sadece bazı maddelere itiraz ettikleri görülmüştür” diye konuştu.

  Yılsonu Başarı Puanı'nın (YBP) yüzde 25 yerine yüzde 15 olması yönünde, yabancı dil sorularının sınavda sorulmaması gerektiği yönünde eleştiriler olduğunu belirten Çelik, “Genelde sistemi olumlu bulduklarını ifade ettiler” dedi.
  BU YIL 6. SINIFLAR SBS'YE GİRMEYECEK”

  2007 yılında yapılacak OKS'de tek bir değişiklik olduğunu belirten Çelik, ”Yıl sonu başarı ortalaması bu işin içine girecek. Taban yüzde 15 ama ortalaması yüzde 7 olarak etki edecek” dedi.
  Bu seneki 6. sınıfların SBS'ye (Seviye Belirleme Sınavı) girmeyeceğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:
  “Uygulamanın geç olacağı düşüncesiyle, öğrencilerde sistemde birden bire olacak değişimin şok etkisi yaratmaması nedeniyle bu yılki 6. sınıflarımız gelecek sene 7. sınıfta ve daha sonraki yıl 8. sınıfta girecekleri SBS'lerin sonucu ve yılsonu başarı ortalamalarından alacakları puanların birleşmesi ile ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler.”
  OKS'nin 2008 yılında son şekliyle uygulanacağını belirten Çelik, böylelikle OKS'nin tarihe karışacağını kaydetti.
  2009 yılında OKS'nin yapılmayacağını söyleyen Çelik, bu yılki 6. sınıflar, 7. ve 8. sınıfta yapılacak SBS ile yıl sonu başarı puanının ortalaması ile ortaöğretime yerleştirilmiş olacak.

  “SBS ORANLARINDA FARKLILIK”

  Çelik, yeni bir uygulamayla SBS'de öğrencilerin aldıkları notların yıllara göre farklı oranlarda etki edeceğini açıklayarak, bu oranların şu şekilde olduğunu söyledi:
  “6. sınıfta yüzde 25, 7. sınıfta yüzde 35 ve 8. sınıfta yüzde 40 oranında Seviye Belirleme Sınavları öğrencilerin puanlarını etkileyecektir”

  Yüzde 5 oranında olan Yılsonu Davranış Puanları (YDP) ile ilgili öğretmenlerin subjektif olacakları, farklı tutumlar sergileyebilecekleri yönünde eleştirilerin geldiğini belirten Çelik, yapılan değerlendirmeler sonucunda böyle bir endişenin yersiz olduğunu ifade etti.
  6, 7, ve 8. sınıflarda sınıf öğretmenliği sistemi olmadığı için bir öğretmenin vereceği nota bağlı olmak gibi bir şeyin olmadığını söyleyen Çelik, davranış notunun tespitinde “öğrencinin okula devamsızlığı, disiplin konusu olan bir davranışın olup olmaması, sosyal ve kültürel etkinliklere öğrencinin katılımı, yarışmalara katılma ve aldığı dereceler, öğrencilerin yüklendikleri sorumluluklar” gibi kriterlerin etkisi olacağını kaydetti.
  “ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENMEMİZ GEREKİYOR”

  YBP'nin yüzde 25 oranında olmasının eleştirildiğini ifade eden Çelik, bu yöndeki eleştirilerin “oranın fazla olduğu ve öğretmenlerin notu şişirecekeleri” yönünde olduğunu bildirdi.
  Bu konuyla ilgili tedbirler aldıklarını ve genelge yayınladıklarını anımsatan Çelik, “Bir okulun SBS'daki başarısı ile öğrencilerin notları arasında tezatlık varsa, bunun tespit edilmesi mümkündür. Bu konuda arkadaşlarımız gerekli hazırlıkları yaptılar. Ben endişeye mahal olmadığı kanısındayım” dedi. Çelik şöyle konuştu:
  “Şu anda ÖSS'de öğrencinin diploma notu yüzde 18 oranında onun başarısına katılıyor. Lisedeki öğretmenlerimizin böyle bir şey yapmayacağı, ama ilköğretimde 6, 7 ve 8. sınıfta ders veren branş öğretmenlerinin böyle bir şey yapacağı varsayımından hareket etmek doğru bir düşünce değil. Öğretmenlerimize bu konuda güvenmek sorundayız. Lisede ders veren öğretmenlerle ilköğretimin ikinci kademesinde ders veren öğretmenler arasında hiçbir fark yoktur.”
  Bu yeni modelle okulların da ilköğretim kalitesinin ölçüleceğine dikkati çeken Çelik, SBS'lerin 3 yıla yayılmasıyla öğrencinin kaçırdığı fırsatı diğer bir yılda telafi etme şansı bulacağını söyledi. Öğrencinin kendisini toparlaması için bir yerine 3 şans vereceklerini belirten Çelik, “OKS'de öğrenci bir kez treni kaçırdığı zaman geriden gelen bir tren olmadığı için varmak istediği yere varma şansına sahip değildir” diye konuştu.

  “KESİNLİKLE YABANCI DİLDEN SORU VAR”

  Bir başka endişenin yabancı dil sorularının sorulmasıyla ilgili olduğunu belirten Çelik, “öğrencilerin yeterli derecede yabancı dil eğitimi alamadığı, bu nedenle de dezavantajlı konuma geleceği ve özel okulların bu konuda avantajlı olacağı” yönünde eleştiriler olduğunu söyledi.
  Özel ilköğretim okullarından mezun olan öğrencilerin bütün ilköğretim okullarından mezun olan öğrenciler içerisindeki yüzdelik diliminin yüzde 1 bile olmadığını ifade eden Çelik, özel ilköğretim okullarının bu konuda avantajlı olduğunu söylemenin doğru olmadığını kaydetti.
  Yeteri kadar yabancı dil dersi alamadığı endişesinin, yeteri kadar matematik dersi alamadığı tezi için de geçerli olduğunu belirten Çelik, yeni sistemde kesinlikle yabancı dilden soru sorulacağını bildirdi.

  “TÜRKÇE BİRİNCİ DERECEDE AĞIRLIKTA OLACAK”

  Yeni sistemde derslerin değerlendirmedeki ağırlıklarının olduğunu ve birinci derecede ağırlıkta olan dersin Türkçe olduğunu belirten Çelik şöyle konuştu:
  “Birinci sırada Türkçe, ikinci sırada matematik, üçüncü sırada fen ve sosyal, dördüncü sırada yabancı dil, beşinci sırada diğer dersler olacak. Müzik, beden eğitimi ve resim derslerinin dışında geriye kalan bütün derslerden soru sorulacak. Sorular, yeni müfredatın dayandığı mantığa göre olacak.”
  Yeni sistemin öğrencileri dershanelere yönlendireceği görüşünde olmadıklarını da belirten Çelik, “Artık dershane öğrencinin eksikliklerini tamamlayan bir mekanizma haline gelecek. Okulun alternatifi olmayacak. Özel dershaneler böylelikle her yıl seviye belirleme sınavı yapamayacaklar” dedi.

  SORULAR

  Çelik, yeni sistemle ilgili açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Bir gazetecinin, “Yerleştirmenin nasıl olacağı” sorusuna Çelik, ”Öğrenciler yine merkezi sistemle yerleştirilecek. Öğrenci tercihlerini yapacak bugünkü merkezi sistem neyse ona göre merkezi olarak yerleştirilecek” dedi.
  “Genel liselere yine bu puanla mı başvurulacak ve özel okullar da bu şekilde belirlenen puanla mı öğrenci alacak?” sorusunu ise Çelik, “Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi uygulaması yapan özel okullara bu uygulamayla yapılacak, ama genel özel okullar, genel lise eğitim yapan özel okullar şüphesiz bu sisteme dahil olmayabilir. Ancak genel liselere başlangıç itibariyle bu sistemle öğrenci yerleştirmeyi düşünmüyoruz.” şeklinde cevapladı.
  Dershanelerden bu sisteme yönelik eleştiri olup olmadığı sorusuna ise Çelik, genelde YBP'nin yüzde 25 değil daha da düşük olması yönünde eleştiriler geldiği yanıtını verdi.

  Çelik, “Sınıf tekrarı yapan öğrenciler için yeni bir düzenleme var mı?” sorusu üzerine de şöyle konuştu:
  “Öğrenci sınıfta kaldığı yıl tekrar gidip notunu yükseltmek isteyebilir ya da bir sene önceki girdiği SBS'deki notla da yetinebilir. Buradaki tercihi öğrenciye ve velisine bırakacağız.”

  hürriyet

 2. #2
  Demirbaş cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip cadım Üstün Değerlere Sahip
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  757
  Tecrübe Puanı
  483

  Tanımlı Ce: Yeni sınav sistemi netleşti

  bilgi veriğin için çok tşk ederim

Benzer Konular

 1. Öğretmenlere yeni sınav geliyor
  By Kubya in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-08-2012, 10:51
 2. Başbakanlık'ta yeni kod sistemi!
  By tonton68 in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-10-2011, 11:59
 3. Sınav sistemi sil baştan
  By RozeLLa in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-23-2009, 09:56
 4. ÖSS'ye yeni puanlama sistemi
  By prenses in forum Eğitim Öğretim Bölümü
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-20-2008, 01:48
 5. Yeni Clan Sıralaması Sistemi : Yeni Np Sistemi.
  By ViperMoon in forum Knight Online
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-25-2007, 01:03

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0