Köylülerin su kavgası: 6 yaralı

2 Kasım 2007ŞIRNAK, (DHA)ŞIRNAK’ın Balveren Beldesi'nde köylüler arasında çıkan su tartışması, taşlı, sopalı ve silahlı kavgaya dönüştü. Jandarmanın havaya ateş açarak yatıştırıp büyümesine engellediği olaylarda yaralanan 6 kişi hastanelik oldu.

Kaniya Guze adı verilen kaynaktan çıkan içme suyu, bugün Balveren Beldesi, Araköy ve Geçitboyu Köyü sakinlerinin taşlı, sopalı ve silahlı kavgasına neden oldu. Köydes programı çerçevesinde yapılan ihale ile Balveren beldesindeki kaynaktan su almaya gelen Geçitboyu ve Araköy sakinleri, bir kepçeyle su deposunu yıktı. Balveren sakinlerinin buna karşı çıkması üzerine sözlü tartışma başladı. Bir anda büyüyen tartışma taşlı sopalı kavgaya dönüştü. İki köyden gelen korucuların korkutmak için havaya ateş açması üzerine kavga iyice büyüyünce olaylara jandarma müdahale etti.
Balveren’de bulunan Milli Jandarma Taburu'ndan gelen çok sayıda asker havaya ateş açarak kavganın daha fazla büyümesini önledi ve köylüleri ayırdı. Kavgada Lokman Ayaz, Hasan Bayram, Reşit Artuç, Hacı Atak, Abduramah Bayram, Mehmet Demir taş ve sopa darbeleriyle yaralandı. Yaralılar Balveren Sağlık Ocağı ile Şırnak Devlet Hastansi'nde tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, bazı köylülerin ifadelerine başvurulmak üzere Tabur Komutanlığı'na çağrıldı.
SU SORUNU 50 YILDIR YAŞANIYOR
Balveren Beldesi'ndeki Kaniya Guze adı verilen kaynaktan çıkan içme suyu, belde ve köylüler arasında 50 yıldır çözülmeyen bir sorun olarak yaşanıyor. Suyu paylaşamayan belde ve köyler, Köydes programı çerçevesinde aynı kaynaktan iki köye de su verilmesinin ihale edilmesinden sonra sorun yeniden patlak verdi. Balveren sakinleri, beldenin daha önce köy olduğunu, belde olduktan sonra kaynağın ancak kendi ihtiyaçlarını karşıladığını öne sürerek, bu kaylnaktan iki köye su verilmesini karşı çıkıyor. Araköy ve Geçitboyu köylüleri ise bu kaynak dışından başka bir yerden su alamadıkları için, buna muhtaç olduklarını belirtiyor.


hürriyet