Belek'te kaç ağaç kesildi? Bakanlığın bir açıklaması var ki çok tuhaf..

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Belek'te golf sahaları oluşturmak için iki yılda 500 bin ağacın kesildiği yönünde çıkan haberlere ilişkin olarak ''500 bin ağaç kesilmesi mümkün değil. Golf sahaları kurulması için verilen alanda zaten toplam 162 bin ağaç vardı. Orman Bölge Müdürlüğü'nden aldığımız bilgiye göre bunun 80 bini kesilmişti'' dedi.

- ''Fotoğrafların çekildiği dönem, muhtemelen oradaki golf arazilerinin inşaat dönemi. İnşaat dönemine denk geldiği için, bütün araziler kahverengi toprak görünüyor...'' diyen Aydemir konnuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada aynı fotoğrafa internetten baktıklarını, internette görülen yeşillerin hiçbirisinin, hatta kesilmeyen ağaçların dahi fotoğrafta görünmediğini kaydetti.

Kesilen ağaç sayısının fazla göründüğünü, ancak bunların önemli bölümünün Okaliptus ağacı olduğunu ifade eden Aydemir ''Belek 30 yıl önce bir bataklıkmış. Bataklığı kurutmak üzere Okaliptus ağaçları dikmişler. Yani herhangi endemik ve ekolojik değeri olmayan bir ağaç.'' dedi.


internehaber