O yerli Stephen Hawking. Engeller vız geliyor. Marifetleri o kadar çok ki..

Spastik engelli ama sağlıklı olan yaşıtlarını hünerleriyle katlıyor. Spastik olmasına rağmen 3 rakamlı sayıları zihinden çarpabiilyor. Satrançta rakip tanımıyor. Çevresiyle cep telefonu ve bilgisayarla yazışarak iletişim kuruyor.

23 yaşındaki Adanalı Onur Karadoğan, dünyanın en önemli fizikçilerinden matematik profesörü Stephen Hawking'i örnek alıyor.

SOL ELİNİNİN BAŞ PARMAĞI İLE HAYATA BAĞLANIYOR

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Adana Bahri Özgiray Özel Eğitim Okulunda öğrenim gören, tıp dilinde 'Serebral Palsi' olarak adlandırılan spastik engelli Onur Karadoğan (23), güçlüklü kullanabildiği sol elinin baş parmağı ile adeta yaşama bağlanıyor.

EN BÜYÜK ARZUSU

En büyük arzusunun, yazılarını sese dönüştürebilen bilgisayar sahibi olmak olduğunu, Stephen Hawking'in de çevresiyle bu şekilde iletişim kurduğunu anlatan Onur Karadoğan, ''Onu kendime örnek aldım. Onun gibi yaşam hikayemi yazmakla başladığım amatör yazarlığımı sürdürmek istiyorum. Kim bilir belki tıpkı Stephen Hawking gibi benim kitaplarım da 40 dile çevrilir'' dedi.
ENGELLİ YAPAN DOKTORUNA KİN GÜTMEDİ

Onur Karadoğan, olaylara her zaman pozitif bakış açısıyla yaklaştığını, çünkü yaşamanın her şeye rağmen güzel olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ''Spastik olmamda küçüklüğümden beri doktor hatası olduğunu bana söylediler. Ancak, ben o doktora hiçbir zaman kin beslemedim. İnanıyorum ki o doktor da benim böyle olmamı istemezdi. Yüreğinde insan sevgisi taşıyan hangi doktor bunu ister ki?''


Kaynak: