22 Temmuz seçimleri sonrası kızışan AKP-DTP arasıdaki büyük mücadele, Osman Baydemir'in "kale" dediği Diyarbakır'a taşınıyor. İlk raunda kısa süre kaldı.
AKP ve DTP yerel seçimlerde Diyarbakır için büyük mücadele verecek ama ilk önemli prova önümüzdeki günlerde Diyarbakır'da yaşanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Temmuz seçimlerinden sonra AKP'ye hedef olarak gösterdiği yerel seçimler konusunda ilk önemli prova önümüzdeki günlerde Diyarbakır'da yaşanacak.

Başbakan Erdoğan'ın partisine Tunceli, İzmir ve Çankaya ile birlikte kazanmak için hedef koyduğu Diyarbakır'ın DTP'li Sur Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın “belediye hizmetlerinde çok dilli belediyecilik kararı” nedeniyle görevden alınmasına onay vermesiyle seçim süreci başlamış oldu.

YSK (Yüksek Seçim Kurulu), Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kesinleşen kararını talep etti. Kararın iletilmesinin ardından YSK, Sur belediyesinde yapılacak seçimin tarihini belirleyecek. Kararın yazımı ve taraflara tebliğinden sonra Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın görevinden düşürülmesi ve belediye meclisinin feshi tamamlanmış olacak. 2004 yerel seçiminde Sur belediyesinde AKP 8.398 oyla yüzde 36.08 oy oranında kalırken, o dönem DEHAP'la ittifak yaparak giren SHP ise 13.183 oyla yüzde 56.63 oy oranına ulaşmıştı. aktıf haber alıntı.