ran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Yardımcısı Cevad Veidi, uranyum zenginleştirmenin İran toprakları dışında başka bir yerde yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

İran Devlet Televizyonu'nun haberine göre, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Yardımcısı Cevad Veidi, Suudi Arabistan'ın konsorsiyum önerisi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde uranyum zenginleştirmeyi de kendi topraklarımızda yapacağız" dedi.


Veidi, "Uranyum zenginleştirmek için bir konsorsiyum oluşturulması, İran'dan uranyum zenginleştirmeyi askıya almasını istemediği sürece iyi bir fikirdir ve bu İran sınırları içinde olmalıdır" diye konuştu.

Veidi, söz konusu önerinin benzerinin Rusya tarafında da yapıldığını hatırlattı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Batılı ülkelerin endişelerini gidermek için Körfez Ülkeleri'nin bir konsorsiyum oluşturarak İran için uranyum üretmeye istekli olduğunu açıklamıştı.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5+1 ülkelerinin Londra'da İran'ın nükleer enerji faaliyetleri ile ilgili yaptıkları son toplantıda alınan karar İran tarafından olumlu karşılandı.

Söz konusu ülkeler, önceki toplantıların aksine İran'dan uranyum zenginleştirmeyi durdurmasını istemedi. 5+1 ülkeleri, UAEA ve AB'nin, İran'ın nükleer enerji faaliyetleri ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklayacakları raporların beklenmesine karar vererek sonraki toplantının 19 Kasım'da yapılacağını ilan etti. Söz konusu toplantıda İran aleyhine ağırlaştırılmış 3. yaptırım paketinin görüşülmesi bekleniyor. UAEA ve AB'nin açıklayacağı rapor hem İran, hem 5+1 hem de dünya kamuoyu için büyük önem arz

ediyor.

(İhlas Haber Ajansı)