Müşerref yeniden darbe yaptıPakistan devlet televizyonu, olağanüstü hal ilanı ile anayasanın askıya alındığını duyurdu

04.11.2007 08:19 Televizyonda, "Genelkurmay başkanı, olağanüstü hal ilan etti ve geçici anayasal düzenin uygulanmasına başlandı" denildi.
Yüksek Mahkeme Başyargıcı İftihar Çaudri ve diğer 8 yargıcın, başta anayasanın askıya alınması olmak üzere, olağanüstü halden kaynaklanan uygulamaları kabul etmedikleri, Çaudri'ye, "hizmetine artık gerek yok" denildiği bildirildi.
Çaudri ve diğer yargıçlar hala mahkeme binasında bulunuyor. Mahkeme binası askerlerce kordon altına alınmış durumda.
Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in, olağanüstü halin "ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri" nedeniyle ilan ettiği bildirildi.
AFP'nin ele geçirdiği, Müşerref'in olağanüstü hal emrinin kopyasında, olağanüstü halin "aşırı dinci eylemlerdeki ve bazı terörist saldırılara ilişkin olaylardaki artış" nedeniyle ilan edildiği belirtildi.
Metinde, "bazı adli kuruluşlara mensup kişilerin, terörle ve aşırıcılıkla mücadelede, hükümeti ve ulusun kararlılığını zayıflatarak ve hükümetin bu tehdidi önleme yönündeki eyleminin etkinliğini azaltarak yasa ve yürütme güçlerine aykırı çalıştığı" ifade edildi.

YÜKSEK MAHKEME, OLAĞANÜSTÜ HALİN ASKIYA ALINMASINI İSTEDİ
Öte yandan Pakistan Yüksek Mahkemesi, Müşerref'in ilan ettiği olağanüstü halin askıya alınmasını istedi.
Pakistan özel televizyonu Geo, olağanüstü halin Yüksek Mahkemedeki komitenin 7 üyesi ve tüm yargıçlar ile Yüksek Adalet Divanı tarafından yasadışı olarak nitelendirildiğini duyurdu.
Pervez Müşerref'in TSİ 20.00'de ulusa seslenmesi bekleniyor.

DEVLET BAŞKANI MÜŞERREF'TEN MEDYAYA KISITLAMA
Pakistan Devlet başkanı Pervez Müşerref, bu akşam ilan edilen olağanüstü hal çerçevesinde basın-yayın organlarına bazı kısıtlamalar getirdi.
Resmi gazeteye göre, olağanüstü hal gereğince Mürerref'i, hükümeti veya silahlı kuvvetleri küçük düşüren hiçbir yayına izin verilmeyecek.
Ayrıca, bundan böyle gazete ve televizyonların intihar saldırganlarının, yaşamını yitirenlerin görüntü ya da fotoğraflarını ve militanların açıklamalarını yayımlamaları ya da göstermeleri de yasak olacak.
Kararnameyi ihlal edenler 3 yıla kadar hapis ya da 10 milyon Rupi (yaklaşık 198 bin YTL) para cezasına çarptırılabilecek.

PAKİSTAN'DA MUHALEFET LİDERİ EV HAPSİNE ALINDI
Pakistan'da polisin, muhalefet lideri, eski kriketçi İmran Han'ı ülkenin doğusundaki Lahor kentinde ev hapsine aldığı bildirildi.
Pakistan'ın bir zamanlar en ünlü spor adamı olan Han'ın yakın arkadaşı, avukat Hamid Han, Reuters'a yaptığı açıklamada, İmran Han'ın ev hapsine alındığını ve bu arada muhalefet avukatları Münir A. Malik ve Aytzaz Ahsan'ın da tutuklandığını söyledi.
Pakistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Asma Cehangir'in de ev hapsine alındığı kaydedildi.
AA
alintidir