Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılmaması için protesto gösterisi yapıldı

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin üyelerinden oluşan bir grup, Harbiye'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılmaması için yürüyüş yaptı.

Yıkılıp yerine yenisinin yapılacağı 2009 yılı ekim ayına dek oyunlarına ara verilen Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan grup, bando eşliğinde ve meşaleler taşıyarak Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Grup, ''Okuluma dokunma'', ''Bırakın alkıştan yıkılsın'' yazılı dövizler taşıyarak Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde dek yürüdü.

Grup adına açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, ''Çağdaşlaşmanın simgesi olan AKM, Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve İstanbul Radyosu gibi yapı ve kentsel alanlar yıkılarak rantiyenin şantiyesine dönüştürülmek istenmektedir'' dedi.

Demokratik haklarını kullanmak isteyen Devlet Tiyatrosu sanatçıları hakkında soruşturmalar açıldığını ve ''sanat yapılarının daha güzellerini yapmak için yıkacağız'' denilerek toplumsal ve kurumsal iyiniyetlerin kullanılmaya çalışıldığını'' savunan Muhçu, ''Üniversitelerimiz ve anıtlar kurulları başta olmak üzere, kamu adına görev yapan herkesi sanatı hiçe sayan politikalara karşı koymaya çağırıyoruz'' diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve ressam Bedri Baykam da sanat alanlarının yıkılmaması gerektiğini belirterek, üzüntülerini dile getirdi.
f5haber