ABD'nin İnsansız Hava Araçlarının eski versiyonlarını Türk Silahlı Kuvvetleri 15 yıldır kullanıyordu. Ancak yeni versiyonları için öyle bir kazık atıldıki..! Günlerdir yarın ABD Başkanı Bush'un Başbakan Erdoğan'ın önüne insansız hava araçlarıyla çekilmiş Kandil fotoğraflarını açacağını ve ortak harekat için el uzatacağı konuşuluyor. oysa Türkiye bölgenin en iyi istihbaratına sahip olan tek ülke konumunda bulunurken bundan nasıl yoksun bırakıldığımız ortaya çıktı.
Peki nasıl oldu da bu noktaya geldik?
Türkiye bu uçakları ABD'den sonra dünyada kullanan ikinci ülke iken bugün Washington'un fotoğraflarına nasıl muhtaç hale geldi?
İşte 15 yılın hikayesi....

Türkiye'ye istihbarat aktarmak üzere PKK kampları üzerinde uçacağı haberleri çıkan ABD'nin İnsansız Hava Araçlarının eski versiyonlarını Türk Silahlı Kuvvetleri 15 yıldır kullanıyordu.

1980'lerin sonunda bu araçları kullanarak Güneydoğu'da istihbarat amaçlı gözlem yapmayı planlayan Türkiye, 1990'lı yılların ortasında Amerikan General Atomics firmasından İHA satın aldı. ABD ordusunun Irak'ta kullandığı Predator'ların bir eski versiyonu olan Gnat ve I-Gnat uçaklarından 8 adet alındı. Türkiye bu tür uçakları kullanan Amerika dışında ilk ülke oldu. 1990'lı yıllarda PKK'lı teröristlerin tespiti ve takibinde bu uçaklar yoğun şekilde kullanıldı.

YİNE İHA'LAR GECİKTİ

İHA'lara ihtiyacın artması üzerine 2002 yılında 10 yeni İHA'nın alımı için ihale açıldı. İhalede, Predator uçaklarını öneren General Atomics firması, sözleşme hükümlerine itiraz ettiği için elendi. Nisan 2005'de sonuçlanan ihaleyi 10 adet Heron tipi uçağı 1,5 yıl içerisinde vermeyi taahhüt eden İsrail'in IUP konsorsiyumu kazandı. IUP, 183 milyon dolara 10 adet Heron ve bunlara ait yer kontrol istasyonlarını teslim edecekti. İlk Heron uçakların 2007 başında Türkiye'ye gelmesi gerekiyordu. Ancak, İsrail konsorsiyumu teslimatı geciktirdi. Bu uçakların 2008 ortasından önce Türkiye'ye gelmesi beklenmiyor.

10 MİLYON DOLARA UÇAK KİRALANDI

Gecikmeden kaynaklanan istihbarat açığının karşılanması için ihale şartlarını zamanında yerine getiremeyen firmayla kira anlaşmasına gidildi. IUP firmasından 10 milyon dolara 1 adet Heron uçağı kiralandı.

Acil ihtiyaç nedeniyle uçakları İsrail'li operatörlerin uçurması şartı kabul edildi. 2007 Temmuz'unda İsrailli personel uçağı bölgede kullanmaya başlandı.

ESKİYEN UÇAKLAR TAMİR BEKLİYOR

15 yıldır kullanılan Gnat ve I-Gnat uçakları da yıllar içinde eskidi ve teknolojileri demode olmaya başladı, bazı uçaklar ise kazalarda kaybedildi. Üretici firma, eskiyen uçakların modernize edilip düşenlerin yerine de en son model Predator'ların 1 yıldan kısa sürede verilmesini öngören bir teklif getirdi. Türk yetkililer ise İsrail Heronlarının yakında teslim edilmesine güvenerek önce bu teklife sıcak bakmadı ancak İsrail Heron'ların gecikmesi üzerine değerlendirmeye aldı. aktıf haber alıntı.