DTP'li heyetin kaçırılan 8 askeri teslim almasından sonra DTP Lideri Ahmet Tük açıklama yaptı.
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askerinin serbest bırakılarak ailelerine kavuşmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Konunun siyasi boyutuyla ilgilenmediklerini belirten Türk, bazı partililerin konunun çözümü için Erbil'e giderek gereken ilişkileri kurmaya çalıştıklarını dile getirdi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün Teşvikiye Camii'nde kılanan cenaze namazına katıldı. Türk'ün cenazenin kılınacağı Teşvikiye Camii'ne gelmesi avluda bulunan bazı kişiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Namaz öncesi basın mensupları, Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan askerlerin serbest bırakılması konusundaki sorusu üzerine Türk, "Bizi bu konuda daha önce çağrımızı yapmıştık. Ailelerine teslim edilmesi konusunda bir talebimiz olmuştu. Bu konuda insani boyuti ile olayı ele alıp gereken çalışmaları yaptık. Gereken ilişkileri kurmaya çalıştık. Arkadaşlarımızı bunla ilgili Erbil'e gitti. Bunun mutlu bir şekilde sonuçlanması, ailelerine kavuşması bizim için önemli. Biz konuyu siyasi boyutuyla hiç ilgilenmedik sadece insani boyutu ile bize düşen sorumluluğun olduğna inandık ve onu yerine getirmeye çalıştık." diye konuştu. aktıf haber alıntı.