Yükselen eleştiriler üzerine DTP'den, askerlerin teslim alınmasıyla ilgili açıklama geldi
PKK'lı teröristlerin kaçırdıkları 8 askeri Kuzey Irak'ta tutanakla teslim etmesi sırasında tutanağı imzalayanlar arasında bulunan DTP Grup Başkanvekili Van Milletvekili Fatma Kurtalan, bölgeye şov yapmaya gitmediklerini savundu.
Kurtalan, “Askerlerin alınması programı önceden ayarlanmıştı. Programa harfiyen uyuldu ve basın toplantısı yapma gibi bir fikrimiz ve programımız yoktu. Biz kendi inisiyatifimizle Irak'a gittik” dedi.

PKK'lı teröristlerin ellerinde tuttuğu 8 askeri aralarında bölgesel Kürt Hükümeti'nin İçişleri Bakanı Hacı Mahmut Osman, Uluslararası Tolerans Vakfı Başkanı Kerim Sincari ile birlikte teslim alan heyette yer alan DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtalan, daha sonra Erbil Havaalanı'nda basın toplantısı yapmak istedikleri, buna ABD'li komutanın engel olduğu yönündeki iddianın asılsız olduğunu söyledi.
DTP milletvekili Fatma Kurtulan, “Bizim planımızda askerlerle basın toplantısı yapmak yoktu. Biz oraya şov için gitmedik. Biz insani sorumluluğumuzun gereği olarak oraya gittik ve askerlerimizi aldık. Programı yerel Hükümet ve Amerikalılar hazırlamıştı. Programa harfiyen uyuldu. Yani bizim programa müdahale etme ve değiştirme gibi bir fikrimiz ve şansımız yoktu. Askerleri alıp Erbil Havaalanı'nda ABD'lilere teslim edecektik” dedi.


'HAVA ALANINDA İŞİMİZ BİTİYORDU'

DTP milletvekili Kurtalan, hazırlanan program kapsamında görevlerinin Erbil havaalanında bittiğini bildirirken şöyle devam etti:

“Heyet olarak askerleri Erbil Havaalanı'nda ABD'lilere teslim edecektik ve görevimiz bitecekti. Gerisini ve askerlerin Türkiye'ye teslimini ABD kuvvetleri yapacaktı. ABD'liler ile bizim hiç bir temasımız olmadı ve programa göre de olmayacaktı. Askerleri almaya gittiğimizde de hiç bir ABD'li görmedik. Bu nedenle basın toplantımızın ABD'liler tarafından engellendiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor. Biz Irak'a kendi inisiyatifimiz ile gittik. Hükümet ile herhangi bir ilgisi yoktu.” aktıf haber alıntı..