"Askerimizi bırakan teröristler neden tutuklanmadı"
ANKARA (ANKA)- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 8 askeri alıkoyan teröristlerin neden tutuklanmadığını sordu.

Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 22 Ekim 2007 tarihinde bir çatışmadan sonra teröristler tarafından alıkonan 8 askerin geri dönüşlerinden buruk bir mutluluk duyduğunu ifade etti. 8 askerin bırakılış sürecinde vahim manzaralar yaşandığını belirten Bahçeli, bunun, bölücü örgütün kendisini meşru kılabilmek için yeni bir propaganda dönemini başlatmak istediğinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bahçeli şöyle devam etti:

“Oynanan senaryo ve olayın aktörleri ortaya çıkmıştır. PKK militanları, Türkiye'den bölücü temsilciler, Amerikalı askerler, Irak hükümeti ve aşiret reislerinden oluşan bir sevk zinciri, terörizmini ve bölücülüğün kimler tarafından kimler tarafından himaye edilip yönetildiğini itiraza yer bırakmayacak şekilde göstermiştir. Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Konferansında, Irak Başbakanı tarafından sunulan öneri paketinde yer alan, PKK mensubu olduğundan şüphe duyulan herkesin tutuklanması ve sorgulanmasına yönelik vaadinin hemen akabinde askerlerimizi bırakan teröristlerin neden tutuklanmadığı da ayrıca sorgulanması gereken bir konudur… Olayları daha vahim hale getiren ise senaryoya, TBMM'de temsil edilen bir partinin üç milletvekilinin de başrolde katılmış olmasıdır. Yol kenarına konmuş ve üzerinde PKK paçavrası ile İmralı canisinin resmi bulunan bir masada, sözde teslim belgeleri imzalanmaya yeltenen bu güruhun maksadı tam bir ihanet örneğidir. Bu oylayın bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkarılması hükümetin görevidir. Türkiye bu şahıslar hakkında hükümetin tutumunu ve adaletin vereceği kararı merakla beklemektedir.”

Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısında yapılan “Irak'ın içişlerine karışılmaması”na yönelik vurguda, ABD'nin kastedilmediğinin, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunun önlenmeye çalışıldığını söyleyen Bahçeli, böylesi bir sonucun Türkiye ve Irak arasındaki irtibatı keserek, özellikle Türkmenlerin Türkiye'den tecridine neden olacağını ve Türkiye içindeki muhtemel terörist eylemler için bir müdahale noktası olarak kullanılmak isteyebileceğini kaydetti.

Bahçeli son zamanlarda federasyon çağrılarının ve özerklik beyanlarının açıkça yapıldığını belirterek, “İhanet merkezleri kendilerince yörelere ayırdıkları ülkemizde, ayrı bayrak, renk ve marş önerebilecek kadar zıvanadan çıkmışlardır. Milli devlet, üniter yapı ve milli kimliği parçalamaya yönelik bu hain projenin, AKP'nin anayasa tartışmalarını başlatmış olduğu bir döneme rastlamış olması ayarıca dikkat çekicidir… Herkesin üstüne düşen sorumluluğu,basit siyasi hesapları bir kenara bırakarak, yerine getirmelidir. Aksi halde üzerine siyaset yapılacak bir ülke ve uygun bir zemin de bulunamayacaktır… Verilecek toprağımız, çizilecek sınırımız, kaybedilecek insanımız ve terk edilecek ilimiz yoktur” dedi.

-“ATATÜRKÜN ORTAYA ÇIKIŞ ŞARTLARI YENİDEN BELİRMEYE BAŞALADI”-

Atatürk'ün ortaya çıkış şartlarının bugün benzer yönleriyle de belirginleşmeye başladığına işaret eden Bahçeli, “Onun bağımsızlığımızın sağlanması ve sürdürülmesi, milli bir tarih şuuru oluşturulması, milli dilimize sahip çıkılması, milletimizin çağdaş uygarlığın üzerine yükseltilmesi, birlik ve beraberliğin tesisi için verdiği mücadelelerin gerekçeleri bugün de yeni şekilleri ile maalesef karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.