Kurusıkılara çeki düzen.. Gerçek silaha dönüşmesi imalatta önyenecek.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Bundan sonra üretim aşamasında alınacak tedbirle kurusıkıların namlusunun değiştirilme imkanı olmayacak. Katiyen gerçek silaha dönüştürülemeyecek. Esas tedbir, imalatta alınacak'' dedi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan TBMM İçişleri Komisyonunda, kurusıkı olarak tabir edilen ses ve gaz fişeği atan silahlara ilişkin yasa tasarısı ele alındı. Emniyet Müdürlüğü yetkililerince Komisyona, kurusıkı tabanca örneklerinden getirildi.

İçişleri Bakanı Atalay'ın önüne yerleştirilen 3 ayrı modeldeki kurusıkı tabancalardan ''akrep'' silahını andıran model, Komisyon üyelerince hayretle karşılandı.

Tasarıyla kurusıkı tabancalara sıkı denetim getirileceğini ifade eden Atalay, kurusıkının üretimi, ithalatı, alımı, satımı ve bulundurulması konularında düzenleme yapılacağını söyledi.

''KURUSIKI'LARIN NAMLUSU DEĞİŞTİRİLEMEYECEK''

Beşir Atalay, kurusıkı tabancalar konusunda 3 ay içinde yönetmelik çıkarılacağını belirterek, ''Bundan sonra üretim aşamasında alınacak tedbirle kurusıkıların namlusunun değiştirilme imkanı olmayacak. Katiyen gerçek silaha dönüştürülemeyecek. Esas tedbir, imalatta alınacak'' diye konuştu. Bakan Atalay, şunları söyledi:

''Mevcut ses ve gaz fişeği atabilen kurusıkı tabancalar için yönetmelik çıkarılacak. Bir yıl içinde bildirimde bulunulacak. İlk alımda bildirim yapılacak. Daha sonraki dönemlerde periyodik bildirim olmayacak. Zaten sınırlı yerlerde satılabilecek. Gerçek silahtan ayıran işaret bulunacak. Bu işaret görünür bir yerde fark edilir şekilde olacak. Vatandaşın huzur ve asayişine yönelik her türlü tedbiri almaya hazırız.''


Kaynak: