Gül'den Ermenilere Uyarı
"1915 olaylarını başka ülke parlamentoları nezdinde takip etmeyi bırakmadıkça ilişkiler normalleşmez."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ermenistan 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülkelerin parlamentoları nezdinde takip etmeyi sürdürdükçe ilişkilerin normalleşmesiyle ilgili bir gelişme beklenmemelidir" dedi.

Gül, Azerbaycan ziyaretinin ikinci gününde Azerbaycan Milli Meclisine hitap etti.Gül, salona girişinde ayakta alkışlanarak karşılandı.

Konuşmasında Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin geldiği iyi duruma değinen ve iki ülkenin önemli bölgesel projelere imza attığını anlatan Gül, gerçekleştirilmeyi bekleyen daha büyük projeler bulunduğunu söyledi.

Türkiye ve Azerbaycan'ın Ermenistan ile yaşadığı sorunlara da değinen Gül, şunları kaydetti:

"Türkiye, Ermenistan Cumhuriyeti'ni 16 Aralık 1991'de tanımıştır. Karadeniz'e sahili olmadığı halde Ermenistan'ı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na davet etmiştir. Buna rağmen, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulmasını engelleyen sorunlar ortaya çıkmıştır. Bugün bulunduğumuz noktaya gelinmesinden Türkiye'nin sorumlu olduğunu düşünmüyorum.

Ermenistan'ın bir yandan komşusu Türkiye'ye karşı hasmane davranışlar içinde bulunmasının, bir yandan da diğer komşusu Azerbaycan'ın topraklarını işgal altında tutmasının bugünkü durumun sebebi olduğunu artık tüm dünya görmelidir. Ermenistan 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülkelerin parlamentoları nezdinde takip etmeyi sürdürdükçe ilişkilerin normalleşmesiyle ilgili bir gelişme beklenmemelidir."
aktif haber