Ege Denizi'nde ''deprem fırtınası''

Ege Denizi’nde sabaha karşı meydana gelen 5.3 ve 4.5 büyüklüğündeki depremlerin ardından saat 09.11’de orta şiddette bir deprem daha kaydedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, Ege Denizi’nde bu sabah saat 03.43’den itibaren 6 deprem meydana geldi. İlki 5.3 büyülüğünde olan depremi saat 05.24’de 3.0, 06.02’de 3.1, 09.07’de 4.5, 09.11’de 5.2 büyüklüğündeki sarsıntılar izledi. Ege Denizi’ndeki son deprem, saat 09.49’da 3.0 büyüklüğünde kaydedildi.

DEPREM FIRTINASI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, son günlerde Seferihisar bölgesinde 1 ile 4 büyüklüğü arasında çok sayıda deprem olduğunu belirterek, bunun deprem fırtınasının göstergesi olduğunu bildirdi.
Akçığ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin son dönemde deprem açısından aktif olduğunu belirterek, çeşitli büyüklüklerde meydana gelen depremlerin, bu aktifliği kanıtladığını bildirdi.
Küçük depremlerle fayların enerjisinin boşaldığını belirten Akçığ, "Son günlerde kayıtlarımızda Seferihisar bölgesinde aktiflik görülüyor.
Kayıtlarımızda 1 ile 4 büyüklüğü arasında korkunç sayıda deprem var. Bu, deprem fırtınasının göstergesi. Ancak bunların büyüklüğü fazla olmadığı için hissedilmiyor. Faylarda enerji boşalımı söz konusu. Ege Denizi’nde ise hissedilen bir aktiflik söz konusu." Depremler, İzmir ve ilçelerinde hissedildi.

DÜN EGE’DE 19 SAATTE 15 DEPREM OLMUŞTU...

İzmir’in Urla ilçesi Uzunkuyu köyü ve Ege Denizi Seferihisar açıklarında yaklaşık 19 saatte, en küçüğü 2.8, en büyüğü 3.6 olmak üzere 15 deprem kaydedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, İzmir’in Urla ilçesi Uzunkuyu köyünde, dün saat 13.31’de aletsel büyüklüğü 3.1 olan bir deprem kaydedildi.
Bu depremin ardından Uzunkuyu’da, bugün saat 07.41’e kadar aletsel büyüklükleri 2.8 ile 3.6 arasında değişen 11 ayrı deprem gözlendi.
Ege Denizi Seferihisar açıklarında da, söz konusu saatler arasında aletsel büyüklükleri 3.2, 3.4 ve 3.6 olmak üzere 3 ayrı deprem daha meydana geldi.
milliyet