Başbakan Erdoğan: "Bush Anlıyor, Buradakiler Niye Anlamıyor"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülkeye karşı yıkıcı emeller ve eylemler içinde olan herkes de Türk milletinin düşmanıdır. Bunu Sayın Bush anlıyor da buradakiler niye anlamıyor, ben onu anlamakta zorlanıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülkeye karşı yıkıcı emeller ve eylemler içinde olan herkes de Türk milletinin düşmanıdır. Bunu Sayın Bush anlıyor da buradakiler niye anlamıyor, ben onu anlamakta zorlanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları tarafından 'Tam Demokrasi İçin Elele' konulu sivil anayasa sempozyumunun açılışına katıldı. Erdoğan, AB Komisyonu tarafından açıklanan İlerleme Raporu ile ilgili değerlendirme yaptı.


Erdoğan, açıklanan ilerleme raporunda, katıldıkları ve katılmadıkları yerler olduğunu söyledi. Milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı reformlarda biraz yavaşlama olduğunu ifade eden Erdoğan, reformların devam edeceğini söyledi. Erdoğan, açıklanan raporda, terörle mücadeleye verilen desteğe teşekkür ederek, terör örgütünün en büyük desteği, AB üyesi ülkelerdeki destekçilerinden aldığına işaret etti. Erdoğan, bir terör örgütü üyesinin, bir Avrupa ülkesi tarafından serbest bırakıldıktan sonra uçağa bindirilerek Kandil Dağı'na gönderilmesini eleştirdi. Erdoğan, ilerleme raporunda yer alan ifadelerin kendilerinin yaptıkları çalışmaların ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Konuşmasında, Türkiye'nin hak ettiği bir Anayasa konusunda çalışmaları olduğunu vurgulayan Erdoğan, anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak toplumun bütün kesimlerinin görüşlerini almak istediklereni ifade etti. Erdoğan, yeni anayasa ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Hazırlanan anayasa taslağını görmeden bazılarının eleştiri yaptığını ifade Erdoğan, hazırlanan taslakta aynen korunan anayasanın ilk üç maddesinin değiştirildiği yönündeki iddiaları dahi yer aldığını hatırlattı. Erdoğan, kendilerine eleştiri yöneltenlerin geçmişte hazırladıkları taslaklarda anayasanın ilk üç maddesini, Atatürk milliyetçiliği ve laikliğin de değiştirildiğini hatırlattı. Erdoğan, yeni Anayasa'nın, gerçek anlamda Türk milletinin sorunlarına çözüm getirecek bir platform olmasını istediklerini ve bunun için herkesin, her kesimin görüşlerini alma çabası içinde olduklarını belirterek, Anayasa taslağını hazırlama süreci sırasında kendilerini "insafsızca" eleştirenlerin dahi görüşlerini değerlendirdiklerini kaydetti.

Millet olarak kenetlenildiği ve ortak amaçlara doğru yönelindiğinde milletin önünde hiç bir engelin durmasının mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Cumhuriyet'in kuruluşunda ve daha sonraki dönemlerde yaşanan demokratik ve ekonomik atılımların hepsinde bu birlik ve beraberlik anlayışı açıkça görülmektedir. Biz partimizde ve Hükümet çalışmalarında bu anlayışla hareket ederken, Türkiye'de hala farklılıkla, ayrılıkla, ihtilaflarla sonuç alma çabası içinde olanların varlığını üzüntüyle görüyoruz" diye konuştu.

Kendilerinin milletin demokrasi, kalkınma, adalet, kendisi ve çocukları için daha iyi bir gelecek taleplerini tüm çalışmalarının odağına yerleştirerek yola devam ettiklerine işaret eden Erdoğan, şöyle dedi: "Milletimizin her seçimde artarak devam eden desteği, yolumuzun doğru olduğunun en somut ifadesidir. Son zamanlarda terör olaylarının artmasının gerisindeki sebeplerden biri de öyle zannediyorum ki, Türkiye'nin bütün enerjisini ve imkanlarını milletin istekleri doğrultusunda kullanmasından rahatsız olan çevrelerdir. Bu çevreler, terör olaylarını ayağımıza bağ ederek bizi durdurma, en azından yavaşlatma amacı taşımaktadır. Ama bu oyun açık söylüyorum tutmayacaktır. Biz terörün üstesinden gelirken aynı zamanda demokratik ve ekonomik gelişmemizi de sürdürmek kararlılığına ve kabiliyetine sahip bir iktidarız, hükümetiz. Demokrasiyi teröre, ekonomiyi krizlere feda etmeyeceğimizi bütün dünyaya göstereceğiz."

Türkiye'de yaşayan insanlar arasında bin yıldır oluşmuş kardeşlik hukukunu bozmanın farklı şeyler olduğunun bilincini taşıdığını işaret eden Erdoğan, "Münferit bir kaç olayı ülkede sanki etnik bir kamplaşma varmış gibi göstermeye çalışanlar ülkeye ve millete en büyük ihaneti yapmaktadır. Terörü bahane ederek, terörist dışındaki sivil halka karşı düşmanlık etmek Türk milletinin tarihine, kültürüne ve inancına da aykırıdır. Kendisini bu ülkeye ait hisseden herkes, bu ülkenin, bu milletin bir parçasıdır. Bu ülkeye karşı yıkıcı emeller ve eylemler içinde olan herkes de Türk milletinin düşmanıdır. Bunu Sayın Bush anlıyor da buradakiler niye anlamıyor ben onu anlamakta zorlanıyorum" diye konuştu.

Türkiye'de etnik kamplaşma varmış gibi gösterenlerin bu ülkeye en büyük kötülüğü yaptığını ifade eden Erdoğan, "Bu ülkeye karşı yıkıcı emeller içinde olanlar bu ülkenin en büyük düşmanıdır. Bunu Sayın Bush anlıyor, buradakiler niye anlamıyor" dedi. Erdoğan, terörün üstesinden gelirken, aynı zamanda demokratik ve ekonomik gelişmeyi sürdürmek kararlılığına ve kabiliyetine sahip bir iktidar olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Demokrasiyi teröre, ekonomiyi krizlere feda etmeyeceğimizi bütün dünyaya göstereceğiz" şeklinde konuştu. (Cihan Haber Ajansı)