GÜNE OYUNLA BAŞLIYORLAR...


Çocukları ve gençleri eğlendiren oyun konsolları, işadamlarının beyin egzersiz cihazı oldu. Güler Sabancı, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı ve Tuncay Özilhan holdinglerinin geleceğine yön verecek milyonlarca dolarlık kararları almadan önce oyun konsolunda beyin egzersizleri yapıyor. Bir hafta içinde Avrupa'da 515 bin adet satılan Nintendo taşınabilir el konsolunun Türkiye'deki müdavimleri arasında ülke ekonomisinde söz sahibi işadamları bulunuyor. Nintendo'yu Türkiye'ye getiren ise gazeteci Nuri Çolakoğlu'nun oğlu Hasan Çolakoğlu. Çolakoğlu, "El konsolunda beyin egzersizleri ya da sanal köpek besleyebileceğiniz son derece basit içerikli oyunlar var. İşadamlarına yönelik olarak geliştirilen beyin egzersizlerine 35 yaş üstü erkeklerden büyük talep geliyor. İçinde basit matematik ve şekil egzersizlerinin bulunduğu beyin cimnastiğini günde 10-15 dakika yapmak yeterli. Bu egzersizler beynimizin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu egzersizler karar verme ve hızlı düşünme yetisini artırır diye işadamlarından ciddi talep görüyor. İşadamlarına oyun konsolunu bizzat kendim götürüp tanıtıyorum. Faruk Eczacıbaşı, Tuncay Özilhan, Ali Koç ve Güler Sabancı Nintendo DS sahibi" diyor.

Wİİ AİLEYİ BİR ARADA TUTUYOR

Dünyada oyun sektörünün büyüklüğü 30 milyar dolar. En büyük pazarlar ise Avrupa, ABD ve Japonya. Türkiye'deki oyun pazarının büyüklüğünün ise 30 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Oyun pazarındaki anlayışın Nintendo Wii ile değiştiğini belirten Çolakoğlu, "2004 yılında oyun pazarının büyümesi çok yavaşlamıştı. Bunun da nedeni hep aynı kitleye, dövüş, spor, yarış gibi aynı içeriklerin sunulmasıydı" diyor. Nintendo'nun rakipleri Sony ve Microsoft ile bu noktada ayrıldıklarını belirten Çolakoğlu, şöyle devam ediyor: "Çocuklar 8-9 yaşında oyun oynamaya başlıyor. 20-25 yaşlarında da üniversiteyi bitirip, iş hayatına başlayınca oyun oynamayı bırakıyor. Nintendo ve rakipleri Microsoft ve Sony'nin burada bir yaklaşım farklılığı var. Microsoft ve Sony, 'Çok güçlü ev cihazları tasarlayıp, insanların evlerindeki eğlence ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Bir cihazla film de seyredebilirler, internete de bağlanabilirler, oyun da oynayabilirler. Ama oyunların mutlak süretle daha güzel grafikli olması lazım. Grafiğe yatırım yapmamız lazım. Cihazların pahalı olması da o kadar önemli değil' diyor. Nintendo ise oyun sektörünün büyümesinin önündeki engelin grafiklerin güzelliği ya da kötülüğünün değil, hiç hayatında oyun oynamamış insanları oyuna çekmenin zorluğu olduğunu düşünüyor." Çolakoğlu, bu nedenle 2004 yılında Nintendo'nun hayatında hiç oyun oynamamış insanların bile günde 10-15 dakikalarını ayırarak, ailenin her bireyini bir araya getiren bir konsept olan Wii'yi geliştirdiğini söylüyor.

Çolakoğlu, Wii'nin dedeleri torunlarıyla, anneleri oğullarıyla oynayabilecek şekilde tasarlandığını belirterek "Diğer oyunlarda çocuklar odalarına kapanarak, asosyal, ailesinden kopuk bir şekilde oyun oynuyordu. Yine kadınlar oyun nedeniyle eşlerine kızıyordu. Ama Nintendo aileyi bir arada tutuyor" diyor.

STOK TÜKENDİ, KARABORSASI OLUŞTU

Konseptin tüm dünyada başarıya ulaştığına dikkat çeken Hasan Çolakoğlu, "Wii, 19 Kasım'da ABD'de, 2 Aralık'ta Japonya'da, 8 Aralık'ta da Avrupa'da satışa sunuldu. Şu anda 2 milyon adede yakın satıldı. Avrupa'da iki günlük satış rakamı 350 bin. İngiltere'de bir günde 100 bin adet satıldı. Avrupa çapında saniyede iki konsol satılıyor" diyor. Dünyadaki satış trendinin Türkiye'de de sürdüğünü belirten Çolakoğlu, "Türkiye'de de getirdiğimiz binin üzerindeki konsollar aynı gün tükendi ve ön siparişleri toplamaya başladık. Elimde dört katı sipariş var. Giderek artıyor. Nisana mayısa kadar satacağımı önceden sattım" diyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Nintendo Wii'nin karaborsasının oluştuğunu ifade eden Çolakoğlu, "Bazı internet sitelerinde açık artırma ile satılıyor. 799 YTL olan Wii açık artırmada bin YTL'ye satılıyor" diyor.

2010 HEDEFİ PAZARIN YÜZDE 30'U

Türkiye'de oyun konsollarının en büyük rakibi bilgisayar oyunları. Dünyada pazar payı yüzde 10 seviyesinde olan bilgisayar oyunlarının Türkiye'deki payı yüzde 40-50'lerde seyrediyor. Çolakoğlu, "Pazardaki bilgisayar oyunlarının hâkimiyetinin en büyük nedeni Türkiye'de 12 bin internet kafenin olması. Ayrıca oyun konsolları Türkiye'de bugüne kadar iyi pazarlanmadığı için insanlar sadece oyun aracı olarak PC'yi görüyor" diyor. Üç yıl önce Türkiye'deki oyun pazarının potansiyelini görerek hareket ettiklerini anlatan Çolakoğlu, "Şu anda Türkiye'de oyun pazarının büyüklüğü 30 milyon dolar. Nintendo yüzde 10 ila 15 arasında bir paya sahip" diye konuşuyor. 2010 yılında pazarın 150 ila 200 milyon dolar arasında olacağını tahmin ettiklerini belirten Çolakoğlu, "Buradan da yüzde 30 gibi bir pazar payı hedefliyoruz" açıklamasında bulunuyor.