CHP Genel Başkanı Bayka: "Kürtleri Seviyoruz"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendilerinin Kürtlere değil, teröre ve PKK'ya karşı olduklarını belirterek, "Kürtleri seviyoruz. Teröre ve PKK'ya karşıyız" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendilerinin Kürtlere değil, teröre ve PKK'ya karşı olduklarını belirterek, "Kürtleri seviyoruz. Teröre ve PKK'ya karşıyız" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında konuştu. Baykal, Türkiye'de terörün son dönemde tırmandığını ve Türkiye'nin teröre karşı haklı tavrının herkes tarafından kabul edildiği bir döneme girildiğini söyledi. Baykal, ABD Başkanı Bush'un ve İtalya Başbakanı Prodi'nin, terör örgütüne karşı Türkiye'nin müdahalesini kabul ettiklerini ifade etti.


Tezkerenin hükümetin cebinde olduğunu vurgulayan Baykal, Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarından TSK'nin 1 Kasım itibariyle sınır ötesi bir operasyona hazır olduğunu hükümete bildirdiğini, hükümetin bu süre içerinde bir karar alamadığını ifade etti. Baykal, sürecin devam etmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Baykal, Türkiye'nin kendisine hukukun ve uluslararası hukukun sağladığı hakları kullanmasını, bunun geçiktirilmesine imkan kalmadığını ifade etti. Baykal, müdahelenin geçiktirilmesinin Türkiye'nin caydırıcılığının ortadan kaldırdığını iddia etti. Baykal, terör konusunda hükümeti, muhalefeti, askeri ve sivili ile birlikte bir terör politikası oluşturmaya çağırdı.

Terörün şiddetini artırdığını bugünlerde terörün siyasi olanlarında taleplerini artırdıklarına dikkat çeken Baykal, DTP'nin kendisini Bulgaristan Türkleri tarafından kurulan Hak ve Özgürlükler Partisi'ne benzetmesini eleştirdi. Baykal, Bulgaristan Türklerinin en zor dönemlerinde bile silaha sarılmayı, teröre ve şiddete yönelmediklerine vurgu yaptı. Baykal, Hak ve Özgürlükler Partisi'nin Bulgaristan devletini bölmeyi hiç bir zaman düşünmediğini ifade etti.

11 Eylül terör saldırıları sonrasında ABD Başkanı Bush'un "İslamı terör" sözününü eleştirerek, 1,5 milyar müslümanın içirisinde teröre yönelin küçük bir grubun olduğunu belirtti. Baykal, PKK'nın saldırılarını dünyada Türk-Kürt etnik çatışması olarak verilmesini de eleştiren Baykal, Kürtler Türklerin bin yıldır birlikte yaşadıklarını ve iki toplumun kardeş olduğunu söyledi. 72 milleti hoş gören bir anlayıştan geldiklerini söyleyen Baykal, Türk-Kürt çatışması olduğu yönündeki tuzağa düşülmemesini istedi. Baykal, "Biz kürteler karşı değiliz. Biz Kürteleri seviyoruz. Teröre karşıyız, PKK'ya karşıyız"dedi. Baykal, kendilerinin laiklik konusunda hasasiyetlerinin din düşmanlığı olarak ortaya konulduğunu, bununda yanlış olduğunu söyledi. Baykal, kendilerinin teröre karşı duyarlılıklarının etnik bir yönünün olmadığını belirterek, "Bizim etnik çatışma ile ilgilimiz yok" diye konuştu.

Baykal, konuşmasında, önümüzdeki sürecin çok iyi değerlendirilmesini ve Irak'ın parçalanmasına imkan verilmemesini istedi. Baykal, Çekiç Güç'ün geldiği günü Irak'ın parçalanma sürecinin başladığını, bu sürecin sona ermediğini ve parçalanmanın engellenebileceğini söyledi. Baykal, kendilerinin hiç bir dönemde Çekiç Güç'e oy vermediklerini, Çekiç Güç'e destek verenlerin Barzani'yi ortaya çıkardıklarını iddia etti. Baykal, önümüzdeki süreçte terör örgütüne dış destek verilmesini engellenmesini ve destek verenlerede bunun bir bedelinin olduğunu gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Baykal, teröre karşı kalıcı bir çözümün bulunmasını Irak'ın parçalanmasını önlenmesinden geçtiğini söyledi. Baykal, Türkiye'nin Irak'ın bölünmesine seyirci kalmamasını istedi.

Baykal, konuşmasının sonunda ise Suudi Arabistan Kralı'nın Cumhurbaşkanı Gül tarafından Havaalanında karşılanmasını, dönemin Başbakanı Erbakan'ın Libya Lideri Kadafi'nin çadırında kabul edilmesine benzetti. Baykal, Gül'ü, devletin geleneklerine uymamakla suçladı. Baykal, Suudi Arabistan Kralı'na "Devlet Şeref Madalyası" verilmesini de eleştirdi. (Cihan Haber Ajansı)