Türk jetleri K. Irak'ta bir karakolu vurdu

RAMAZAN YAVUZ Zaho DHA

TÜRK Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar bu sabaha karşı Kuzey Irak'daki PKK yuvalarını bombaladı. Sabaha karşı saat 02.00'de sınırı geçerek Irak hava sahasına girerek Türk savaş uçakları teröristlerin barındığı bir karakol binası ile bazı hedefleri ateş altına aldı. Irak'lı yetkililerden gelen açıklamada ise Türk helikopterlerinin boş bir köyü vurduğu ve köyde yaşayan PKK'lıların olmadığı duyuruldu.
Zaho Emniyet Müdürü Aşti Koçer, Türk savaş uçaklarının, Silopi İlçesi Görümlü Köyü bölgesinin tam karşısında yer alan Kuzey Irak topraklarına geçtiğini söyledi. Türk jetlerinin Vansora bölgesinde bulunan Saddam döneminden kalan ve terkedilen karakola yerleşen PKK'lı teröristleri hedef aldığınısöyleyen Aşti Koçer, karakolun kullanılamaz hale geldiğini ve kendilerinin burada hasar tespitine başladıklarını kaydetti.
Aşti Koçer, Türk savaş uçaklarının irili ufaklı PKK kamplarının bulunduğu sınır kesimindeki Haftanin ve Sinnaht bölgelerinde keşif uçuşu yaptıktan sonra buralarda da bazı stratejik noktaları vurduğunu, uçakların Çukurca'ya kadar uzanan bölgede uçtuktan sonra Türk hava sahasına girdiğini söyledi.

SINIRDA BÜYÜK HAREKETLİLİK

CNN TÜRK'ün yayınına bağlanan DHA muhabiri Ramazan Yavuz, Şırnak-Kuzey Irak sınırında büyük bir hareketliliğin yaşandığını ve Sikorsky helikopterlerin sınırın üstünde uçtuğunu bildirdi.

BOŞ KÖYLER VURULDU

Iraklı yetkililer, Türk helikopterlerinin Kuzey Irak'taki boş köyleri vurduğunu ileri sürdü.
Tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından, Kuzey Irak-Türkiye sınırında en yoğun günlerden biri yaşanıyor.
Bölgeden gelen haberlere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri önce sınır bölgesinde bir karakolu vurdu, ardından da bölgedeki bazı köyleri hedef aldı.
Associated Press (AP) ajansına konuşan Iraklı askeri yetkili Hüseyin Tamir, sabahın ilk saatlerinde Türk savaş helikopterlerinin Zaho yakınlarındaki bazı köyleri vurduğunu açıkladı.
Sınır bölgelerden sorumlu Tamir, köylerin boş olduğunu ve köyde PKK mevzilerinin bulunmadığını söyledi.
Bu durum, PKK'ya karşı nokta operasyonlar için istihbarat vereceğini açıklayan ABD'nin böyle bir bilgi verip vermediği üzerine yoğunlaştı. ABD'nin verdiği bir istihbarat ile mi bu nokta operasyonlarının yapılıp yapılmadığı da merak konusu oldu.
DHA, Türk jetlerinin, dün gece Silopi'nin Görümlü bölgesinin karşısındaki Kuzey Irak topraklarında bulunan Vansora'daki terk edilmiş bir karakolu 'PKK'lılar var' gerekçesiyle bombaladığını da duyurdu.

ERDOĞAN HABERİM YOK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın kuzeyinde bir PKK bürosunun bombalandığına ilişkin olarak, "Haberim yok" dedi.
Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısından çıkarken, bir gazetecinin, "Irak’ın kuzeyinde bir PKK bürosunun bombalandığına" ilişkin sorusuna, "Haberim yok" karşılığını verdi.

Gök gürültüsü bombardıman korkusuna neden oldu

Ramazan YAVUZ/ZAHO, (DHA)


TÜRKİYE'nin terör örgütü PKK'nın yuvalarını vurmak için olası sınır ötesi operasyonun gündemde olduğu son dönemlerde, Kuzey Irak'ın sınıra yakın kentleri Duhok ve Zaho'da havanın kararması ile duyulan sesler büyük heyecan yarattı. Zaho'da gökyüzünü kaplayan kara bulutlarla birlikte gök gürlemesi ve ardından gelen şimşekler ile Duhok'ta düzenlenen havai fişek gösterisi, ABD’nin Bağdat bombardımanındaki görüntüleri çağrıştıran görüntüler oluşturdu.
Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı olası sınır ötesi operasyonla ilgili kararlı tutumunu gören Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi tarafından binlerce peşmergenin sınır boyunda PKK’nın lojistik desteğini kestiği açıklanırken bölgede tedirginlik devam ediyor. Türkiye'nin olası operasyonunun ne zaman yapılacağı konusunda endişe içinde bekleyen Kuzey Irak'ın Türkiye'ye sınır ilçesi Zaho ve sınıra 65 kilometre uzaklıkta bulunan Duhok kentinde aniden duyulan patlamalar büyük korku yarattı. Duhok'ta bir süpermarketin açılışının 8'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen havai fişek gösterisinde ortalığı kaplayan dumanlar ile Zaho'da saat 03.00'de aniden gökyüzünde beliren kara bulutlar, yoğun gök gürlemesi ve ardından gelen şimşekler, ABD’nin Bağdat bombardımanı sırasında oluşan görüntüleri ortaya çıkardı. Özellikle Zaho’da gece yarısı oluşan gök gürültüsü ve şimşekler ortalığı adeta gündüz gibi aydınlattı. Gök gürültüsüyle uyanan ve “Türkiye operasyonmu başlattı?'' diye korkan Zaholular, seslerin kaynağını öğrendikten sonra rahat nefes aldı.
milliyet