Pasaportlar değişiyorYeni pasaportlar 2008'de hizmette. Artık pasaportlar elektronik ortamda denetlenecek.

15.11.2007 21:41Pasaporttaki bilgiler elektronik ortamda denetlenebilecek. Amaç sahte pasaport yapımını engellemek.

Türkiye yeni yıla yeni pasaportlarla girecek. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlığının bütçe görüşmelerinde yeni pasaportları göstererek, "Artık Türkiye'de güvenlikli pasaport devri başlıyor" dedi.

Pasaportların yenilenmesindeki temel amaç güvenlik. Sahte pasaport yapımını önlemek için yeni pasaportların defter kısmında güvenlik katmanları yer alacak.

Bu katmanlarda yer alan figür ve resimler, morötesi ya da kızılötesi ışınlarla görülebilecek.

Her pasaporta bir çip yerleştirilecek ve barkod sistemine uygun hale getirilecek. Böylece kişilerin pasaport bilgileri bilgisayar ortamından denetlenebilecek. Yeni pasaportlar optik cihazlardan geçirilecek. Yani artık kayıt ve kontrol için uzun uzun beklenilmeyecek.

Yeni uygulamayla pasaportların rengi de değişiyor, mavi pasaportlar tarihe karışıyor. Halen diplomatik pasaport rengi olan kırmızı artık normal pasaportlarda kullanılacak. Diplomatik pasaport siyah olacak. Devlet memurları için kullanılan pasaportların renkleri değişmeyecek.

Yeni pasaportların alınmasında da kolaylık sağlanacak. 2008'den itibaren pasaport almak için nüfus cüzdanı yeterli olacak.

Cnn Türk