Çocuğu Barbeküde Zippo'yla Ateşledim

Evlilik dışı ilişkiden doğurdukları çocuklarını yakarak yok eden çift, sonunda herşeyi itiraf ettiler. İşte iki yıl sonra bir e-maille polisin çözdüğü olayda dehşet veren itiraflar.24 yaşındaki Mesut Başaran ile 25 yaşındaki Aslı Kuran, Kırklareli'ndeki Trakya Üniversitesi'nde okurken tanışıp birbirlerine aşık oldu. Aslı hamile kaldığını fark ettiğinde bebeği aldırmak için çok geçti. 20 Ağustos 2004'te bir oğulları oldu, bebekten aileler de haberdar olunca genç çiftin evliliklerine onay çıktı. Ancak Aslı Kuran'ın kendisiyle evlenmek için hamile kaldığını düşünen Mesut Başaran, evlenmek istemiyor, bebekten kurtulmanın yollarını arıyordu. Birkaç gün sonra Yiğit Arda adını verdikleri bebek ortadan kayboldu. Yakınlarına bebeği Topkapı'da surların yanına bıraktıklarını söyleyen genç çift, normal yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Ta ki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne 2006 Aralığında gelen bir e-postaya kadar...

Emniyete bir e-posta gelir...

19 Aralık 2006: Korkunç cinayet, 19 Aralık 2006 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne e-posta ile yapılan bir ihbarla aydınlanmaya başladı. Mesut Başaran'ın bir yakını, ismini gizli tutarak gönderdiği e-postada şöyle yazıyordu: “2004 yılında evlilik dışı bir çocuğu olan Mesut Başaran, evlenmemek için çocuğu kaybetmiştir. Birine mi verdi, öldürdü mü bilinmemektedir. 2 senedir çocuk ortada yok. Çocuğa bir şey yaptıysa cezasını çekmesini istiyorum.”

Baba suçlamaları reddetti

9 Haziran 2007: İhbarı incelemeye başlayan polis, 5 ay sonra Mesut Başaran'ı bularak ifadesini aldı. Trakya Üniversitesi Kırklareli Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olan Başaran, “Bazı bayan arkadaşlarımla cinsel ilişkim oldu ama her defasında bilinçli bir şekilde korundum. Hiçbir şekilde hamilelik gibi bir sorunla karşılaşmadım. Bu suçlamayı kabul etmiyorum” diye ifade verdi. Bunun üzerine nöbetçi savcıya bilgi veren polis, Başaran'ı serbest bıraktı.

İhbarcı emniyete geldi

11 Haziran 2007: Bu kez emniyete bizzat giderek e-postayı kendisinin gönderdiğini söyleyen ihbarcı, “Bebeğin başına bir şey gelmiş olmasından korkuyorum. Olayda sorumlular varsa gerekli yasal işlemler yapılsın” diyerek polisi ikinci kez uyardı. Bunun üzerine araştırmayı hızlandırarak Mesut Başaran'ın kız kardeşlerinin ifadelerini aldı.

Abla: Adını Yiğit Arda koyduk

18 Haziran 2007: Mesut Başaran'ın ablası K. Başaran ifadesinde, “Aslı'nın ailesinin duymaması için doğumu Siirt'te yaptıktan sonra İstanbul'a gelip bizde kaldılar. İki gün sonra Aslı'nın ailesini ikna etmek için gittiler. Kardeşim daha sonra eve yalnız döndü. Çocuğu sorduğumuzda 'Siz karışmayın, bilmiyorum' diye cevap verdi” dedi. Hain babanın diğer ablası A. Başaran ise “Ailece konuştuk, Mesut ile Aslı'nın evlenmelerine karar verdik. Hatta bebeğin ismini Yiğit Arda koyduk. İki gün sonra Aslı'nın ailesiyle konuşmak için bebekle çıktılar. Bundan sonra Aslı'yı ve bebeği bir daha hiç görmedim. Kardeşime bebeği sorduğumuzda 'Ben Aslı ile ayrıldım. Bebek de bizim bebeğimiz. Ne yaparsak yaparız, karışmayın' dedi” diye ifade verdi.

Çift gözaltına alındı

5 Temmuz 2007: Kardeşlerin ifadeleri üzerine polis, 5 Temmuz'da Mesut Başaran'ı ikinci kez gözaltına aldı. Olayla ilgili hiçbir şey söylemeyen Başaran için, savcıdan bir gün ek gözaltı süresi alındı.

Yine 5 Temmuz'da Emniyet'e çağrılan Aslı Kuran ise, “Mesut bebeği bir aileye bıraktığını söyledi. Benden habersiz böyle bir şey yapamazsın diye ısrar edince, bu kez 'Surların yanına bıraktım'dedi. Hatta babamla birlikte surların yakınlarında bebeğimi aradık ama bulamadık. Mesut bebeğin yerini bana hiç söylemedi. Çok üzgünüm. Ayrıca ben 6-7 ay önce evlendim ve bir yuva kurdum. Eşim bu yaşadığım sıkıntıların hiçbirini bilmiyor. Eğer bunları öğrenirse yuvam dağılır” diye ifade verdi. Bu ifadesinin ardından serbest bırakılan Aslı, evine döndü.

Ve cinayeti itiraf ettiler

6 Temmuz 2007: Mesut Başaran, gözaltında tutulduğu ikinci gün, pişman olduğunu söyleyerek cinayeti tüm detaylarıyla polise anlattı. Cinayetin ortaya çıkması üzerine polis bu kez Aslı Kuran'ı gözaltına alarak ifadesini aldı. Daha önce bebeğin akıbetini bilmediğini söyleyen Kuran, bu kez, “Bebeğimi öldürüp yakan ve bana tehditle baskı kuran Mesut'tan ben de şikayetçiyim” dedi. Ardından hastaneye gönderilen Aslı Kuran'la ilgili daha önce doğum yaptığına dair rapor alındı. Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle mahkemeye çıkarılan genç çift, polis ve savcılıktaki ifadelerini tekrarlayınca tutuklanarak cezaevine konuldu.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETLERİ İSTENDİ

Genç çiftin tutuklanmasından 4 ay sonra soruşturmayı tamamlayan savcılık, Mesut Başaran ve Aslı Kuran'ın “kasten öz çocuğunu öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

VE İŞTE KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Baba: Yanıp kül olana kadar bekledim
Boğduktan sonra barbeküde yaktığı talihsiz bebeğin küllerini çöpe atan Mesut Başaran, ifadesinde korkunç cinayeti şöyle anlattı: Aslı'yla bir yıla yakın aynı evde kaldık. Bu ilişkimizde hamile olduğunu öğrendim. Aslı ile ilişkiye girdiğimizde bakire değildi. Daha önceki ilişkisini örtbas etmek için, benimle evlenmek amacıyla hamile kaldığını düşünerek bu çocuğun dünyaya gelmesini istememeye başladım. Doktora gittik, hamileliğin 4'üncü ay içinde olması nedeniyle kürtaj yapılamayacağı belirtildi.

Doğum için Siirt'e gittik, 20 Ağustos 2004'te bebek doğdu. İki gün Siirt'te kaldıktan sonra İstanbul'a döndük. Bizim eve gittik.

Evlenmek istemedim

Aslı bakire olmadığı ve istemediğim bir çocuğu dünyaya getirdiği için evlenmek istemediğimi söyledim. Ancak ailem “Bu kızla evleneceksin” diye ısrar edince Aslı ve çocuğu alarak evden ayrıldım. Okuldan arkadaşımızın Küçükçekmece'deki evine gittik.

Sağlıklı bir çocuktu

Ardından çocuğu ormanlık bir alana bırakmak için dışarı çıktık. Birileri görmüş olabilir diye bırakmaktan vazgeçip tekrar eve geldik. Aslı'ya çocuğu ortadan kaldırabileceğimizi söyledim. 'Başka çaresi yok mu bu işin, bunu yapmak zorunda mıyız?'diye cevap verdi. Sağlıklı, her hangi bir problemi olmayan bir çocuktu.

Cesedi valize koydum

Öldürmeye karar verince, Aslı bebeği öptü, kokladı. Daha sonra çocuğu aldım ve arka odaya götürdüm. Ve boğarak öldürdüm. Cesedi de Aslı'nın valizine yerleştirdim. Valizi alarak Aslı'nın yanına gidip çocuğu öldürdüğümü söyledim. Yapacak bir şeyimiz yoktu, çaresizdik. O anda ikimiz de ciddi pişmanlık duyduk.

5-6 tane bira içtim

Aslı ile birlikte, içinde ceset olan valizi alarak otobüse binip Kırklareli'ye gittik. Aslı'nın buradaki evine valizi bıraktık, içeride duramayıp dışarıda bir yere çay içmeye çıktık. İkimiz de şoktaydık ve pişmandık. Ne yapacağımızı bilemiyorduk. Akşam eve dönerken 5-6 tane bira aldım. Kafam dağılsın diye biraları içtim.

Zippo'yla ateşi yaktım

Cesedi gömmeyi düşünüyordum. Ancak alkolün de verdiği cesaretle evin üst katına çıkarak, balkondaki barbeküde ateş yaktım. Zippo gazıyla ateşi alevlendirdim. Bebeğin cesedini valizden çıkarıp ana kucağına sarılı vaziyette barbeküde yanan ateşin içine attım. Kül olana kadar yanmasını bekledim. Külü de bir poşete koyarak çöpe attım.

Anne: Mesut onu valize koymuştu
Canavar anne Aslı Kuran ifadesinde olanları soğukkanlılıkla anlattı: Mesut çocuğu istemediğini ve bir çözüm yolu bulmamız gerektiğini söylüyordu. Bir arkadaşımızın Küçükçekmece'deki evine gittik. 'Siz burada oturun' diyerek yan odaya geçti. 15-20 dakika sonra yanımıza geldi ve 'Ben çocuğu öldürdüm, hemen hazırlan gidiyoruz' dedi. Bebeğin yüzünü bir daha görmedim, çünkü Mesut onu valize koymuştu.

'Seni de öldürürüm' dedi

Otobüsle Kırklareli'deki evime gittik. Burada 'Seni arayan olursa kesinlikle çocuğu birine verdiğimizi söyleyeceksin. Yoksa kendi çocuğumu öldürdüm, seni de öldürürüm' diyerek beni tehdit etti. Birkaç tane bira almıştı. Biraları içtikten sonra, ikinci kata çıktı. Bir süre sonra aşağı indi ve 'Bu işi hallettim' dedi. 'Ne yaptın?' diye sordum, 'Barbeküde bebeği yaktım. Külleri de poşete koydum. Ben bunları hallederim' dedi. Şoke olmuştum. Ondan korktuğum ve bana şiddet uyguladığı için kimseye bir şey söyleyemedim.

1 yıl psikolojik tedavi gördüm

İstanbul'a döndüğümüzde Mesut'un ailesi, ailemi arayıp çocuğu sormuş. Annem bana 'Çocuk nerede?' diye sordu ama onlara hiçbir şey anlatmadım. Çok üzüldüm, psikolojim bozulduğu için bir yıl tedavi gördüm. İkimiz de evlenmek istemediğimiz için ayrıldık. Şu anda yeni evliyim ve bir ailem var. Bebeğimi benden habersiz öldüren ve yakan Mesut'tan şikayetçiyim.

Aslı 'Bari evlatlık verelim' diyordu

Çiftin ortak arkadaşı D.G. ise şöyle ifade verdi: Aslı ev arkadaşımdı. Bir akşam beni arayarak, 'Aileme git onları yumuşat, el öpmeye gideceğiz' dedi. Ailesi de, 'Tamam gelebilirler, olan olmuş' dedi. Daha sonra eve döndüğümde Aslı ile Mesut'un tartıştığını gördüm. Mesut, 'Ben bu çocuğu istemiyorum, bırakacağım. Ailene de gitmeyeceğim' diyordu. Mesut çocuğu Florya'da ormana bırakacağını söyledi. Aslı da 'Ne yapıyorsun, bari evlatlık olarak yurda bırak' dedi. Mesut da, 'Sen onu tekrar bulursun' diye cevap verdi.
aktif haber