+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  new DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

  DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

  Ve beklenen gelişme yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılağı, Demokratik Toplum Partisi hakkında kapatma davası açtı. Ve dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP hakkında "kapatma davası" açtı.

  Kapatma davasının gerekçesi ise; "DTP'nin bölücü terör örgütü PKK'nın eylemlerinin odağında yeralmak"

  Dosya sabah saatlerinde Anayasa Mahkemesine gönderildi.

  Ayrıntılar geliyor....

  aktif haber

 2. #2
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Ce: DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

  DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı  Ve beklenen gelişme yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılağı, Demokratik Toplum Partisi hakkında kapatma davası açtı. İşte ayrıntılar...  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Demokratik Toplum Partisi'nin, kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
  DTP'nin yönetici, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yaptığı konuşmalar uzun süredir takip ediliyordu. Bu konuşmalar ve eylemler yerel mahkemeler tarafından takip edilirken, Yargıtay da bunları takibe aldı. Yerel mahkemelerde açılan davalarda kullanılan belge ve bilgilerin birer örneği Yargıtay'a istendi. Yargıtay yaptağı inceleme sonrası, DTP'nin ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı eylemlerin odağında olduğu, eylemlerin devletin bağımsızlığına aykırılık oluşturduğu sonucuna varıldı ve kapatma davası açıldı. Kapatma Davası Anayasa Mahkemesi'nde görülecek.

  ERDOĞAN, "DAĞA GÖNDERİRSİNİZ" DEMİŞTİ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP'nin DTP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması kosundaki sorulara yanıt verirken, "Seçimle gelmiş olan milletvekillerini parlamento dışına atamak doğru olmaz. Parlamento dışı kalırlarsa onları da dağa gönderirsiniz. Siyasallaşma sürecine girmelerini özellikle teşvik etmemiz gerekir. Anayasal düzendi siyaset yapsınlar" demişti. Erdoğan'ın sözlerinin üzerinden 12 saat geçmesinin ardından Yargıtay DTP için kapatma davasını açtı.

  YARGILAMA SÜRECİ

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davalarda, "ceza davası" prosedürü izleniyor. Bu aşamadan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, raportör görevlendirecek.

  Anayasa Mahkemesi Heyeti, raportörün ilk inceleme raporundan sonra başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. Herhangi bir eksiklik bulunmazsa "tensip tutanağı' hazırlanacak. Bu tutanakta kapatma davası sürecinde izlenecek yöntem belirlenecek. Bu yöntem ile birlikte iddianame ön savunmanın verilmesi için DTP'ye gönderilecek.
  DTP, yasal bir aylık süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Bu sürenin uzatılması için yapılabilecek başvuruyu Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak. Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş DTP'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
  Raporun Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç bir toplantı günü belirleyecek, üyeler belirlenen günde biraya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.
  DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.
  Anayasa'da son yapılan değişiklikle bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek
  aktif haber

 3. #3
  Paylaşimci Üye sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını sitare Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Mesajlar
  1.489
  Tecrübe Puanı
  19158742

  Tanımlı Ce: DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

  nihayet inşallah adalet yerini bulur...

 4. #4
  Demirbaş LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Isvicre/Zürich
  Mesajlar
  636
  Tecrübe Puanı
  4201151

  Tanımlı Ce: DTP Hakkında Kapatma Davası Açıldı

  eee artik yani iyi bile dayandi Türkiye Büyük Millet Meclisi bu....

Benzer Konular

 1. Yine mi Kapatma Davası
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2008, 19:45
 2. Kapatma Davası 28 Temmuz’da
  By Realist in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-23-2008, 07:49
 3. Kapatma davası konusunda ne söyledi?
  By Mr. NuteLLa in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-16-2008, 02:40
 4. Yeni bir kapatma davası mı?
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-20-2008, 22:24
 5. Yedi Soruda Kapatma Davası?
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-15-2008, 14:51

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0