+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Marmara'yı Tsunami Dalgaları Yutacak

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Marmara'yı Tsunami Dalgaları Yutacak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  new Marmara'yı Tsunami Dalgaları Yutacak

  Marmara'yı Tsunami Dalgaları Yutacak


  ODTÜ, olası Marmara depremi için tsunami etki simülasyonu hazırladı. Simülasyonda, 49 ayrı senaryo görsel olarak video görüntülerine dönüştürüldü.
  ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan simülasyon, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölü mü, Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner tarafından ODTÜ'de düzenlenen bir toplantıda tanıtıldı.
  Yalçıner, "İstanbul Kıyılarını Etkileyebilecek Depreşim Dalgaları İçin Benzetim ve Hasar Görebilirlik Analiz Projesi" çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü, Japon Oyo International Company, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile ODTÜ'nün birlikte çalıştığını belirtti.
  ODTÜ'nün, proje sonuçlarının görsel olarak video görü ntüleri biçiminde hazırlanmasını sağladığını ifade eden Yalçıner, yaklaşık 1.5 yıl önce başlayan projede tarihsel veriler, güncel araştırma araçları ve olanakları, bilimsel deneyimler bir araya getirilerek, Marmara ve İstanbul kıyıları için olası depreşim dalgaları süreçlerinin analiz edildiğini, bilimsel ve yönetsel en iyi stratejilerin geliştirilmeye çalışıldığını söyledi.
  Çalışma esnasında Marmara Denizi'nin topoğrafyasının çıkarıldığını ve hangi fayların ne şekilde kırıldığının belirlenmesi amacıyla geçmiş dönemlerde Marmara'da meydana gelen depremlerin sonuçlarından yararlanıldığını ifade eden Yalçıner, oluşabilecek senaryolara göre simülasyonlar yarattıklarını belirtti.
  Depremlerde, tsunami oluşma olasılığının yüzde 10-15 civarında olduğunu kaydeden Yalçıner, bir depremden sonra 5 tsunami dalgası görülebildiğini ve bunlardan en etkili olanının 2. ve 3. dalgalar olduğunu ifade etti.
  Yalçıner, tsunami dalgalarının boyunun kıyıda en üst düzeye çıktığını belirterek, "Tsunamiden korkmak gereksiz, önemli olan bilmek" dedi.
  Marmara'da olası bir depremde meydana gelebilecek tsunaminin sığ alanlarda 100-150 metre içerilere girebileceğini anlatan Yalçıner, insan kaybının ve maddi hasarın bu sebeple kıyılardaki yoğunluğa göre değişebileceğini ifade etti.
  "Olası bir tsunami için kıyılardan kaçma yolları ve planları yapılmalı" diyen Yalçıner, İstanbul Belediyesi ile bu konuları görüştüklerini ve alınması gereken tedbirleri ortaya koyduklarını bildirdi.
  Marmara'da oluşabilecek bir tsunaminin İstanbul Boğazı'ndan da girebileceğini kaydeden Yalçıner, Boğazın derinliğinin az olmasının tsunaminin etkisini azaltacağını söyledi.

  -EN KÖTÜ SENARYO-
  Analizleri sonucunda en kötü senaryoyu belirlediklerini ifade eden Yalçıner, "En kötü senaryoya göre, tsunami kıyılara vurduğu anda yüksekliği 5 metreyi bulabilecek, Marmara Denizi'nin doğu kıyılarında 25 kilometre, batı kıyılarında ise 10 kilometrelik alanı etkileyebilecek. Bu senaryoya göre, tsunami, 8 dakika sonra gelecek" dedi.
  Yalçıner, vatandaşların depremden sonra sularda çekilme veya kabarma olup olmadığına dikkat etmeleri gerektiğini, bunun tsunaminin bir göstergesi olduğunu da belirterek, kıyıya 100-150 metre yakında bulunan yerleşim yerlerindeki vatandaşların o bölgelerden hızla uzaklaşmaları gerektiğini söyledi.
  Endonezya'da meydana gelen tsunamilerde kıyıya yapılmış dolguların ve dolgu alanlarının can kaybını azalttığına da dikkat çeken Yalçıner, Marmara Denizi'nde yapılacak dolgu alanlarının da insanları koruyabileceğini kaydetti.

  AKTİF HABER

 2. #2
  Demirbaş LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını LiDeR_W Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Isvicre/Zürich
  Mesajlar
  636
  Tecrübe Puanı
  4201151

  Tanımlı Ce: Marmara'yı Tsunami Dalgaları Yutacak

  cok kötü marmara denize cok yakin bir yerde oturuyorum we tabiki milyonlarca insan beraberinde oturuyor,siginacak baska kimse yok, Allahim korusun bizi 17 agustos depremlerinden yada benzerlerinden we daha beterlerinden hepimizi korusun insallah..

Benzer Konular

 1. İnce Saz - Marmara (Marmara Şarkı Sözleri)
  By Reflex. in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-22-2009, 16:11
 2. Sevda Dalgaları Şarkı Sözü-Hülya Avşar(Sevda Dalgaları)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2008, 01:38
 3. Tsunami,Tsunami Nedir?,Tsunami Hakkında,Doğal Afetler
  By zeynep in forum Çevre Bilimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-23-2008, 15:12
 4. Ah Marmara-Ayna(Ah Marmara Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-30-2008, 21:01
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-30-2007, 20:49

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0