Kuzey Irak dağlarını saran mayınlı bölgeler, olası sınır öte operasyonda Türk askerleri için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bölge de eskiden kalan 20 milyon mayın olduğu düşünülüyor.

Kuzey Irak dağlarında Saddam döneminden ve eski savaşlardan yeri tespit edilmemiş binlerce mayın olduğu ifade edilirken, bölgedeki mayın haritaları konusunda ise bilgi alınamıyor. Özellikle Saddam Hüseyin döneminde ekilen mayınların yerini gösteren haritaların bilinmediği ifade edilirken, Kuzey Irak sınır boyunda bulunan yolların kenarlarındaki eski mayınlar dikkati çekiyor. Sınırdaki Kani Masi yolunda bulunan karayolu çevresinde mayınlı arazilerde halkı ve askerleri uyarmak için "tehlikelidir" tabelası bulunuyor.

Irak'ta bir türlü önü alınamayan şiddet olayları ve ülkenin dört bir yanındaki mayın tarlaları, günde yaklaşık 3 milyon Iraklının yaşamını tehdit ediyor. Bazı tahminlere göre, Irak topraklarında gömülü mayın sayısı yaklaşık 20 milyon.

Mayınların çoğu Saddam Hüseyin rejiminin en etkili olduğu 1980'li yıllardan kalma. İran sınırında yoğunlaşan mayın tarlalarının ise Irak-İran savaşı sırasında yerleştirildiği tahmin ediliyor. Kuzeyde, Türkiye sınırına yakın yerlerde bulunan mayınlar, yine Saddam rejimince Kürtlere karşı önlem amacıyla konulmuş.

iHA