İSTANBUL (İHA) - MasterCard tarafından her altı ayda bir gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması'na göre, Türk Halkı'nın yüzde 40'ı, 35 YTL'nin altındaki harcamalarını da kredi kartı ile gerçekleştiriyor
.
Araştırmaya göre, 35 YTL'nin altındaki işlemlerinin hemen hemen hepsini ya da bir kısmını nakit yapan tüketiciler, bu tür işlemleri yaptıkları iş yerlerinde kredi kartı kabul edildiği taktirde harcamalarını kredi kartı ile yapacaklarını açıkladı. Araştırmaya katılan tüketiciler, 35 YTL'ye kadar olan alışverişlerinde genellikle bozuk demir para kullandıklarını belirterek, bozuk para taşımanın hem zor olduğunu hem de alışveriş esnasında vakit kaybettirdiğini ifade etti.

MasterIndex Araştırması'na katılan tüketiciler, özellikle bozuk para taşıma derdini ortadan kaldırması ve hızlı alışveriş sağlaması nedeni ile düşük tutarlı alışverişlerinde de kredi kartı kullanmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

MasterIndex Araştırması, MasterCard tarafından her altı ayda bir Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde, tüketicilerin kredi kartı kullanım alışkanlıklarını ölçmek amacı ile gerçekleştiriliyor.