İçimden bir şey akıp gitti

CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem’in istifasına çok üzüldüğünü söyleyen Baykal, duygularını şu szölerle anlattı...

CHP Ankara milletvekili Eşref Erdem’in partideki tüm görevlerinden istifa etmesi Deniz Baykal’ı oldukça üzdü. Eşref Erdem’in partideki görevlerinden istifa etmesinin ardından kurmaylarıyla kısa bir durum değerlendirmesi yapan Baykal’ın, “İçimden bir insan olarak bir şey akıp gitti. Eşref benim sadece siyasi arkadaşım değil, aynı zamanda dostum. Keşke böyle olmasaydı, üzüldüm” dediği öğrenildi. Baykal’ın, Erdem ile ilişkilerinde bir kırılma yaşandığını da kabul ettiği belirtildi.

Toplantı Adana’da...

Erdem’in istifasının ardından gözlerin çevrildiği ve bazı partililerin istifasını beklediği Genel Sekreter Önder Sav’ın ise “kurultaya kadar devam” kararı aldığı belirtildi. Sav, Erdem’in istifasının ardından bölge toplantılarının sırasını da değiştirdi. Aydın’da yapılması öngörülen ilk toplantının, Eşref Erdem’in güçlü olduğu Adana’da yapılması kararı Sav tarafından aldı.

Koç’tan Erdem’e telefon

Bu arada CHP’de Baykal’ın karşısına genel başkan adayı olarak çıkan Samsun milletvekili Haluk Koç’un, Erdem’i arayarak, tebrik ettiği öğrenildi. Koç’un Erdem’e, “İstifanız hayırlı olsun. İstifa dilekçenizde ideolojik gerekçeler ortaya koydunuz. Söylediğiniz herşey doğru. Açıklamanızın altına ben de imzamı atarım” dediği belirtildi. Koç’un, “Yanlışları savunmak çok rahatsız edici bir durum. Artık çok rahatlayacaksınız” dediği de ifade edildi.

VATAN’ın sorularını yanıtlayan Koç, Erdem ile yaptığı telefon görüşmesini doğrulayarak, “Eşref ağabeyin istifasındaki ideolojik gerekçeler beni mutlu etti” dedi.Hükümet gayretini diplomasiye veriyorDIŞİŞlerİ Bakanı Ali Babacan’ın geçen Cuma terörle mücadele konusunda bilgilendirdiği muhalefet liderlerinden Baykal, “Hükümet, askeri kararlılığın yanında diplomatik zorlayıcılık yapıyor. Hükümetin bu çabasını destekliyorum ama süreç uzamamalı” dedi. DTP’ye de öneride bulunan Baykal şöyle dedi: “DTP, PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul etmelidir. Bunu yaparlarsa Türkiye yeni bir noktaya gelir.”Haber: Ali ÖZTUNÇ / ANKARA

gazetevatan alintidir