Baykal'ın Bayıldığı KarikatürCHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "herşeyi anlatıyor" dediği ve çok beğendiği karikatürü bugünkü CHP Grup toplantısında gösterdi. İşte o karikatür...CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında konuştu.

Baykal konuşmasına Trakya'da yaşanan sel baskını ile ilgili uyarılarla başladı. Baykal, her yıl yaşanan bu tablo konusunda iktidara uyarıda bulunduğunu ancak hükümetin bu konuda bir önlem almadığını söyledi. Baykal, Meriç ve Tunca nehirlerinin temizlenmesi konusunun yaşamsal bir konu olduğunu söyledi.

Baykal, Milliyet çizeri Ercan Akyol'un karikatürüne dikkat çekti ve "Herkes bu karikatürü iyi şekilde değerlendirmelidir" dedi.

İŞTE BAYKAL'IN ÇOK BEĞENDİĞİ O KARİKATÜR:Baykal ardından öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı ve Türkiye'de son dönemde eğitim konusunun savsaklandığını savundu. Baykal, 'Öğretmenlerimizin cumhuriyetimizin kuruluşunun temelinde alın teri vardır' Öğretmenlerimizin yüzde 90'ı boş geziyor. Çalışan öğretmenlerimizin yüzde 23,5'u ek iş yapıyor. Artık öğretmenlik ek iş haline gelmiştir. Öğretmenliği fason bir uğraş haline getiren bir hükümetle karşı karşıyayız.

Baykal'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Terör bugün artık çok büyük bir sorun haline gelmiştir. Artık terörle mücadele için görev yapan askerlerimiz terörün hedefi haline gelmişitir. Gelinen noktayı iktidar bile inkar edemez. Ekim ayında hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi verilmiştir. bütün dünya terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanındadır. ABD de AB de bu konuda Türkiye'nin haklılığını kabul etmiştir.

Bugün gelinen noktada Türkiye geldiği bu sürecin meyvesini almalı. Alınan bir takım göstermelik tedbirlerle yetinemeyiz. Derhal Irak sınırları içindeki PKK birlikleri dağıtılmalıdır. Irak'lı yetkililer bunun gereğini yapmalıdır. Türkiye'nin kararlılığının zaafiyete uğratıcı ve sonuç almasını engellemeye yönelik bir politikaya izin verilmemelidir.

"Biz doğrudan operasyona gerek kalmadan bunu sağlayacağız" diyerek konjonktürün değişmesi bekleniyor olabilir. Bu konuda uyanık ve dikkatli olmak gerekir. Gelin uzlaşma yoluyla haledelim diyenler vardır. Başbakan'ın konuşması bu tür işaretler içeriyor. Silahları bırakıp siyaset yapma sözü PKK'nın sözüdür. Silahları bırakmak ne demektir. Silahı elinde bulunduranların kendi takdiri ile elinde bulundurduğu silahı bir süreliğine kullanmayacağı anlamına gelmektedir. Silah bırakmayı kabul etmek, karşındakinin elinde silah bulundurmasına hak vermek demektir."

"İzlediğimiz film klasik parçalanma filmidir. Bu film Irak'ta oynanıyor bugün. Burdan süper bi tablo çıkmaz. Çıksa çıksa süper güçlerin Irak'ı daha rahat bölüşmesi sonucu çıkar. Bugün Türkiye için de hazırlanan tablo budur. AB'nin ilerleme raporuna baktığımızda, yeni etnik azınlıklar yaratmak peşinde olduğunu görüyoruz. Biz demokratikleşmeye karşı değiliz. Demokratikleşelim, çağdaşlaşalım. Biz bu yola 80 yıl önce çıktık."

"Avrupa faşizmin altında inlerken, Türkiye çağdaşlaşmanın adımlarını atıyordu. Ama demokrasi diye, insan hakları diye Türkiye'nin bölünmesine insanlarımızın bir birine düşürülmesine sonuna kadar karşıyız."

Teröre sahip çıkılmasına, terörrün övülmesine hiçbir demokraside yer yoktur. İspanya'da Batasuna neden kapatıldı? Kendisi terör eylemi yaptığı için değil. İki kişinin hayatını kaybettiği bir terör saldırısını kınamadığı için kapatıldı.
aktif haber