ŞAŞIRACAĞINIZ ŞEYLER OLACAKTürkiye'de bunlar da mı oluyormuş diyeceksiniz... Şaşıracağınız Şeyler OlacakBütçe görüşmelerinin ardından hızlı ve sürpriz bir reform sürecinin başlayacağını açıklayan Dışişleri Bakanı Babacan "Türkiye'de bunlar da oluyormuş diyeceksiniz" dedi. Reformların içeriği ile ilgili bilgi vermeyen Babacan yeni bir Kürt açılımını da ima etti.

DIŞİŞLERİ Bakanı Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Amaç PKK'nın silah bırakması" sözleriyle gündeme gelen plan tartışmasına reform takvimi vererek katıldı. Hürriyet ve Vatan gazetelerinin Ankara Temsilcileri ile Star Başyazarı'nı Brüksel yolunda GAP uçağına konuk eden Babacan soruları yanıtladı. Ali Babacan, hükümetin icraat hızının ikinci dönemde yavaşladığı eleştirilerine karşı çıktı. Babacan yılbaşına kadar sürecek bütçe görüşmelerini hızlı ve sürpriz reform sürecinin takip edeceğini açıkladı, "Türkiye'de bunlar da oluyormuş diyeceksiniz" iddiasını ortaya koydu.

Uzun süren tartışmaların reformların içini boşalttığını, yaraladığını hatırlatan Babacan, "O yüzden gündeme gelmeleri ile Cumhurbaşkanı tarafından onayı arasındaki süreç mümkün olduğunca kısa tutulacak" dedi. Dışişleri Bakanı Babacan, reformların içeriği ile ilgili bilgi vermekten kaçındı. Ancak yeni bir Kürt açılımıyla ilgili olduğunu "Cemil Bey de (Çiçek) PKK'ya af kesin yok dedi" diyerek belli etti.

KUZEY IRAK'TAKİ YÖNETİME GEREKEN MESAJLAR VERİLDİ

Babacan, "PKK'nın Türkiye'yi Kuzey Irak'a çekme taktiğinden söz ediliyor. Böyle bir risk var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Irak'taki ABD askeriyle, yerel gruplarla karşı karşıya gelmemiz PKK'nın işine gelirdi. Ama biz PKK'yı hem bölgesel çerçevede, hem de Irak yerelinde yalnız bıraktık. Başarılı olduk. Rice'ın Ankara ziyaretinde 'Bu mesele Beyaz Saray'a kaldı. ABD'nin Irak ve PKK politikasının değişmesi zorunlu' mesajını verdik. Beyaz Saray'da PKK 'ortak düşman' ilan edildi, yeni bir süreç başladı. Kuzey Irak'taki yerel idareye de gerekli mesajların verildiğini tahmin ediyorum."

Dışişleri Bakanı göreve geldiği günden bu yana Ortadoğu'da 11 ülkeyi ziyaret ettiğini hatırlattı, şöyle devam etti:

"Türkiye Irak sorununa, İsrail-Filistin meselesine, Lübnan krizine sahip çıkarak, amacını belli etti. Arap ülkesi olan Irak'ın toprağını işgal niyeti olmadığını tek hedefin PKK olduğunu gösterdi. AB ve ABD nezdinde de PKK'nın ittifaklarının olmamasını sağladık. PKK'nın uluslararası platforma taşınmasını önledik, aksine yalıttık."

Babacan, PKK ile mücadele sürecinde K. Irak yönetimiyle temas konusundaki soruya "Kanallar açık ama biz onları tanımıyoruz" karşılığını verdi, "Irak'ın kuzeyi için merkezi hükümetin kapasitesi yok. K. Irak yerel idaresinin kısmen gücü var ama niyeti yok. O yüzden güvenmiyoruz" dedi. Suriye ve İran'ın PKK'ya karşı ortak operasyon önerdiklerini vurgulayan Babacan, "Ahmedinejad, Irak'ın o bölgesinde savaşmış, koşulları iyi bildiğini söyledi" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Rice ile göreve geldiği ilk günlerde görüştüğünü belirten Babacan, "İki istekte bulunduk. Irak'a komşu ülkeler toplantısı için iki tarih verdik. Annapolis'e katkıda bulunabileceğimizi anlattık" diye konuştu.

ANNAPOLİS TOPLANTISI İÇİN SÖZLÜ DAVET ALDIK

İsrail-Filistin sorununun ele alınacağı Annapolis toplantısı için sözlü davetin geldiğini vurgulayan Babacan, "Ankara Forumu'nda Abbas ve Perez'le görüştükten sonra beklentimizi Rice'a aktardım" dedi. Türkiye'nin toplantıdan talepleri, 1) Siyasi diyalog, 2) Herkese güvenlik 3) Ekonomik bağımlılık ve 4) Çok dinli, kültürlü toplum olarak özetlendi.

Babacan, "Ayrıca İsrail'in yeni yerleşke kurmasını da istemiyoruz. Olmert'in açıkladığı paket büyük ölçüde isteklerimizle örtüşüyor" diye konuştu. Annapolis toplantısına BM'nin 5 Daimi Üyesi, G-8 üyeleri, Arap Ligi'nin 12 üyesi, İKÖ Dönem Başkanı Senegal, Norveç ile Türkiye davetli. Türkiye "Barışa katkı sağlayan ülke" sıfatıyla davet aldı.

GÜL, PAKİSTAN'A GİDEBİLİR

Siyasi kriz yaşayan Pakistan'a Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyarette bulunabileceğini belirten Babacan, "Müşerref, Suudi Arabistan'da. O da gelebilir" dedi. Babacan geçen hafta seçimden sonra ayrışma tartışmaları görülen Kosova'ya da ziyaret planlıyor.
aktif haber