Pakistan'ın Apo'su Öldürüldü!

Belücistan Kurtuluş Ordusu Lideri Nawabzada Balach Marri'nin öldürüldüğü bildirildi.Belücistan Kurtuluş Ordusu (BKO) Lideri Nawabzada Balach Marri'nin korumaları ile birlikte Afganistan toprakları içerisinde öldürüldüğü bildirildi.

Ölüm haberinin duyulmasıyla birlikte Pakistan'ın dört eyaletinden birisi olan Belüçistan'ın başkenti Kuvetta'da ve eyaletin diğer bölgelerinde geniş kapsamlı şiddet olayları başladığı bildirildi. Karışıklıklarda, silahlı çatışma, bombalamalar neticesinde ikisi polis 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Eyalette şiddet olayları gölgesinde tüm eğitim kurumları tatil edildi.

AİLESİ DE DOĞRULADI

Belüçistan Kurtuluş Ordusu sözcüsü Beeburg Baloch'de uydu telefonu vasıtasıyla basına yaptığı açıklamada beluç milliyetçisi liderlerinin öldürüldüğünü doğruladı ve Marri ile birlikte önemli iki BKO liderinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Başka kaynaklar Balach Marri'nin Afganistan toprakları içerisinde NATO güçlerinin, Marri ve maiyetindekileri yanlışlıkla Taliban güçlerine benzeterek, yapmış olduğu saldırı neticesinde öldürüldüğüne yer verdiler.

Nawabzada Balach Marri 2002 de Belüçistan eyalet meclisine seçilmiş ama hiçbir meclis oturumuna katılmamış ve geçtiğimiz yıl Belüçistan milliyetçi lideri Nawab Akbar Khan Bugti'nin öldürülmesi sonucu Afganistan'a sığınmıştı.
aktif haber