Tofaş Yılın İlk Dokuz Ayında 100 Bin Araç İhraç Etti
Resmi büyütmek için tıklayın Türk Otomobil Fabrikaları A.ş. (Tofaş) İlk Dokuz Aylık Konsolide ve Finansal Sonuçlarını Açıkladı. Tofaş'ın İhracat Hacmi Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 15 Artarken, Yılın İlk Dokuz Ayında 100 Bin 170 Adet İhraç Etti.

Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. (Tofaş) ilk dokuz aylık konsolide ve finansal sonuçlarını açıkladı. Tofaş'ın ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarken, yılın ilk dokuz ayında 100 bin 170 adet ihraç etti.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın ilk dokuz ayında ihracat tutarı 790 milyon euroya yükseldi. Yılın ilk dokuz ayında ihracat miktarı yüzde 15 artan Tofaş'ın 100 bin 170 adet aracı ihraç ettiği bildirildi. Şirket üretimini, ilk dokuz ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttırarak 143 bin 121 adete yükseltti. Net satışlarını da yüzde 10 artırarak 2 milyon 430 bin YTL'ye ulaştırma başarısı gösteren Tofaş'ın vergi öncesi karının da bu yılın ilk dokuz ayında 144 milyon YTL olduğu


açıklandı. Tofaş'ın net karını geçen yılın üç çeyreğine göre yüzde 139.2 artırarak 122 milyon 4 bin YTL'ye çıkardığını söyleyen Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Elde edilen sonuçlar, Tofaş'ın önümüzdeki dönemi için çok önemli. Bu yılın ilk dokuz ayında otomotiv sektörü önemli bir oranda daralsa da biz yerli bir üretici olarak diğer markalara göre daha az etkilendik. Özellikle Mayıs ayından itibaren piyasada olan Linea satışlarda önemli bir canlılık oluşturdu. Ayrıca Tofaş'ın 2007 yıl sonu toplam üretimi

kendi üretim rekorunu kırarak 215 bin adete ulaşacaktır. Bu üretimin 150 bin adetinin ihracat olarak gerçekleşmesini hedefliyoruz" dedi.
(İhlas Haber Ajansı)