Türkiye'nin İlk Siyah Jaguarı, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'ne Getirildi
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesindeki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na Macaristan'dan 'Fala' adlı 15 aylık siyah erkek bir jaguar getirildi.

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesindeki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na Macaristan'dan 'Fala' adlı 15 aylık siyah erkek bir jaguar getirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Halkla İlişkiler Müdürü Günay Demirbağ, Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği üyesi olduğunu, Avrupa'daki hayvanat bahçeleriyle zaman zaman bağış yoluyla hayvan alıp verdiklerini söyledi. Demirbağ, jaguar Fala'nın da bu anlaşma çerçevesinde Macaristan'ın 'Sosto Zoo' hayvanat bahçesinden getirildiğini ve 'Fala'nın Türkiye hayvanat bahçelerindeki ilk siyah jaguar olduğunu ifade etti. Jaguar için özel kafes hazırlandığını, kafesin kapalı bölümünde dinlenme ve serbest dolaşma alanının yanı sıra özel ısıtma sistemi kurulduğunu vurgulayan Demirbağ, açık alanın ise hayvanın doğasına uygun hale getirilip özel olarak yeşillendirildiğini bildirdi. Demirbağ, Fala'nın aşı, bakım, ulaşım ve resmi yazışma masraflarının Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nca karşılandığını ifade etti.


Öte yandan jaguarların kedigiller içinde en tehlikeli hayvan olduğunu belirten Boğaziçi Hayvanat Bahçesi veterineri Yücel Yılmaz da, "Jaguarlar avlarına çok sessiz yaklaşarak aniden saldırırlar. Kendi ağırlığından daha büyük avları ağaca çıkarabiliyorlar. Doğada nadir görülen bu jaguarı üretmek üzere aldık. Şimdilik elimizde sadece bir erkek yavru var. Dişi bulma çalışmalarımız da devem ediyor." dedi. (Cihan Haber Ajansı)