Avustralya'nın Sydney kentinde Liberal Partililerin 'İslami Avustralya Federasyonu' adlı hayali kuruluş adına dağıttığı, İslamcılık ile rakipleri İşçi Partisi'ni özdeşleştirmeyi amaçlayan bildiride, radikal İslam sembolü olarak Türk bayrağı kullanıldıDIŞ HABERLER SERVİSİ


Avustralya'da iktidarda bulunan Liberal Parti'nin Sydney'in Lindsay adlı seçim bölgesindeki teşkilatı yarın yapılacak genel seçimler öncesinde, "İslami Avustralya Federasyonu" imzalı ve Türk bayraklı sahte bildiriler dağıtarak, Müslümanları muhalefetteki İşçi Partisi'ne oy vermeye çağırması ülkede skandala neden oldu.
Bölgede seçimi kazanması büyük olasılık olarak görülen İşçi Partisi'ni radikal İslam ile özdeşleştirmeyi ve seçmeni bu yolla korkutmayı amaçlayan bildirilerde, radikal İslamın sembolü olarak Türk bayrağının yanı sıra İstanbul'daki Sultanahmet Camii'nin de kullanılmasını, Türkiye Büyükelçiliği tepkiyle karşıladı.
Büyükelçi Murat Ersavcı'nın girişimlerinin ardından Başbakan John Howard, olayı şiddetle kınadı. Ersavcı, Başbakan Howard'ın danışmanının kendisini arayarak özür dileğini belirtti. Polis ve Avustralya Federal Seçim Kurulu, olayla ilgili soruşturma açtı. Liberal Parti'nin Lindsay bölgesinden seçilerek parlamento üyesi olan Jackie Kelly'nin kocası Gary Clark ile bu seçimlerde Kelly'nin yerine aday olan Greg Chijoff'un eşi Karen Chijoff'un sahtecilikte yer aldıklarını kabul ettikleri açıklandı. Greg Chijoff, skandal üzerine partiden istifa etti.


Radikal vaatler

"İslami Avustralya Federasyonu" adlı hayali kuruluşun broşürlerinde, İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi halinde Endonezya'da idam cezasına çarptırılan Bali bombacılarının affedileceği, St. Marys bölgesine cami yapılacağı vaat ediliyor ve tüm Müslümanların İşçi Partisi'ne oy vermesi isteniyor.
Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, bildirilerin Lindsay'de hem evlerin posta kutularına atıldığı hem de elden dağıtıldığı hatırlatılarak, broşürde Türk bayrağının kullanılmasının kabul edilemez bir davranış olduğu bildirildi.
Büyükelçiliğin konuyla ilgili Avustralya Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, hem Liberal Parti hem de İşçi Partisi yetkilileri ile üst düzey görüşmeler yaptığı ifade edilen açıklamada, "Türk bayrağının ve Avustralya'daki Türk toplumunun bu tip bir olaya alet edilmesini kabul edemeyeceğimiz bildirilmiştir" denildi.


milliyet...