Apo’yla Görüşen Komutanlar"Komutanlar sık sık Apo'yla görüştü, ama hep saklandı! Hâlâ da saklanıyor!" Komutanların görüşme amaçlarının ayrıntıları.(Bugün'den Hakan Aygün'ün yazısının ilgili bölümü)

Komutanlar İmralı'daki Apo'yla hiç görüştüler mi?


Komutanların Fikret Bila'ya yanıtını vermedikleri tek soru var: "Hiçbir Genelkurmay Başkanı asker kontrolündeki İmralı'ya gidip Apo'yla görüştü mü?" Şimdiye kadar bu konuda hiç "dışarıya bilgi sızması" olmadı!

Ama şunu söyleyebiliriz. Bila'ya konuşan bazı komutanlar emekli oldukları son kademeden önceki kademelerinde Apo'yla İmralı'da görüştüler. Bu görüşmelerin amacı Apo'yu kullanarak PKK'ya silah bıraktırılmasıydı. Bu yüzden kısmi bir "eve dönüş" için uğraşıldı.

Askerler bu görüşmeleri kendileri yürütüyor görünmek istemediler. Apo'yla MİT muhatap edildi. MİT askerlerin onayıyla Apo'yla yürüttüğü görüşmeleri medya patron ve genel yayın yönetmenleriyle "özel toplantılarda" paylaştı. Medya, o dönemde çıkarılan "eve dönüş"ü "vatandaşı sokağa dökmeyecek" şekilde haber yapmama sözü verdi.

Ama hiçbir zaman "kapsamlı bir af" getirilemedi. Cesaret edilemedi! Apo'yla görüşmeler sonunda getirilen "kısmi af" hiçbir işe yaramadı! Fazlası yapılamadı! Oysa Apo'yla görüşmelerde, gün gelip Apo'nun normal bir cezaevine nakledilmesine kadar varacak, ucu açık imalı vaadler bile verilmişti. "Pazarlık görüntüsü" korkutunca, medyaya kapalı kapılar ardında verilen "Apo'nun işbirliğine hazır olduğu" havası da fos çıktı!

Kısacası ana konumuza dönmek gerekirse, komutanlar asla Genelkurmay Başkanı düzeyinde olmasa da, sık sık Apo'yla görüştü, ama hep saklandı! Hâlâ da saklanıyor!
aktif haber