Tarih Bölümü Başkanı Attar'ı YÖK'e Şikayet Eden Dpü Rektörü Haksız Bulundu
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (Dpü) Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar'ı Kamu Görevinden Atılması İçin Tam 276 Sayfalık Raporla YÖK'e Şikayet Eden Rektör Güner Önce Haksız Bulundu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar'ı kamu görevinden atılması için tam 276 sayfalık raporla YÖK'e şikayet eden Rektör Güner Önce haksız bulundu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Güner Önce, bir süre önce Tarih Bölümü Başkanı ve 10 yıldan beri aynı üniversitede görev yapan Azeri asıllı Prof. Dr. Aygün Attar'ı sahte evraklarla profesörlük yaptığı iddiasıyla tam 276 sayfalık bir soruşturma raporuyla YÖK'e şikayet etmişti. Şikayet raporunda, Aygün Attar'ın Azerbaycan'dan getirdiği evrakların sahte olduğu ileri sürülüp, kamu görevinden men edilmesi talep edildi. 21 üyesi bulunan YÖK Denetleme Kurulu, 2 ay inceleme yaptı. Sonuç taraflara tebliğ


edildi. 21 üyenin tamamı Aygün Attar'ı haklı bularak, Rektör Güner Önce'nin talebini oy birliğiyle reddetti. Attar, "Ben 10 yıldan beri bu üniversitede görev yapıyorum.Türkiye'de bütün üniversitede ve askeri birliklerde Türk-Ermeni olaylarına dair konferanslar verdim. Beni bu camialarda çok iyi tanırlar. Çok başarı ödülleri aldım, ama ne yazık ki seçimlerde kendisini değil de rakip adayı desteklediğim için rektörün hışmına uğradım. Ancak hak yerini buldu. 21 üye oy birliğiyle beni haklı buldu, aklandım.

Alnımın akıyla görevimin başındayım" dedi.

Prof. Dr. Aygün Attar, "Rektör tarafından haksız yere sahtekarlıkla suçlandım. Tüm Türkiye bilim camiası beni tanıyor. İtibarımla oynandı. Sağlığımı riske soktum. Ben onkolojide tedavi görüyorum. Tedaviden 5 gün sonra konferansa koştum. Çünkü bu bir vatan borcuydu. Ancak Rektör Güner Önce'den ulvi görevimi anlayabileceğini hiç beklemedim. Nitekim benim bu fedakarlığımı suç saydı. Maddi ve manevi olarak kendisi hakkında 100 bin YTL'lik tazminat davası açıyorum. Ayrıca Önce, haksız yere ağır suçlamalarla

görevini kötüye kullanmıştır" diye konuştu.

Rektör Güner Önce, bu konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

(EFE-MŞ-ÖZ-Y) (İhlas Haber Ajansı)