24 Kasım Öğretmenler Günü…
Erzurum'daki Belediye Başkanları Yayınladıkları Mesajlarla Öğretmenler Gününü Kutladı.

Erzurum’daki belediye başkanları yayınladıkları mesajlarla öğretmenler gününü kutladı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, öğretmenlerin her şeyin en iyisini hak ettiğine inandıklarını belirterek, belediye olarak öğretmenlere her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KÜÇÜKLER


Aklın ve bilimin egemen olabilmesi için düşünen, düşüncesini özgürce açıklayabilen, kararlarını sorumlulukla verebilen yetkin bireylerin yetiştirilmesi ve bu bireylerin toplumun çoğunluğunu oluşturması gerektiğini ifade eden Başkan Küçükler, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“24 Kasım 1928 tarihi; Millet Mekteplerinin kuruluşu ve Atatürk' ün bu Mekteplerin Başöğretmenliğini kabul ettiği önemli bir gündür.. Türk ulusu bu tarihten itibaren, ulus olma yolunda en büyük atılımı gerçekleştirmiştir. Öğretmenlerimize; bu temeli korumak, güçlendirmek ve Başöğretmenin hedeflerine ulaştırmak görevi düşmektedir. Çünkü, Öğretmenlerimizin diğer meslek gruplarından farklı olarak bir ayrıcalıkları vardır ki; o da malzemelerinin insan olmasıdır. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

PALANDÖKEN BELEDİYE BAŞKANI BİRDAL

Palandöken Belediye Başkanı Cenap Köksal Birdal, Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu belirterek, “Gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir.” dedi. Birdal,‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ kutsal ifadesinin öğretmenlere ne kadar ulvi bir görev yüklendiğini açıkça ortaya koyduğunu söyledi. “Öğretmenler Gününde öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini daha çok hatırlamaktayız” şeklinde konuşan Başkan Birdal, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Öğretmenlik mesleğini diğer birçok meslekten ayıran en önemli özellik, malzemesi ve meyvesinin insan olmasıdır. İnsanın insan olma vasfını ön plana çıkaran şey, eğitim ve kültürdür. Öğretmen ömür boyu öğrenen ve öğreten insan olmak gibi bir ayrıcalığa sahiptir. Çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde, öğretmenlerimizin büyük rolü vardır. Bu nedenle Gazi Mustafa kemal Atatürk yeni nesli sürekli olarak öğretmenlere emanet etmektedir. Unutmamalıyız ki, bilgili, donanımlı, sürekli kendini yenileyen, evrensel değerlere, hür düşünceye sahip öğretmenlerden mahrum, eğitim sisteminde çağı yakalayamamış milletler; ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişemeyecek, geleceğin dünyasında da var olamayacaklardır. İşte bu yüzden ülkemizin yarınları adına, gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz fedakardır. Türkiye bugün büyük ve güçlü bir devlet haline gelmişse, bunda öğretmenlerimizin büyük payları vardır. Türk öğretmeninin herkeste hakkı ve hissesi vardır. Türk öğretmeninin Öğretmenler Gününde değerini, hizmetini, fedakarlığını ve milli duygularla, moral duygularla Cumhuriyete katkısını görmemiz lazım. Öğretmenlerimiz Türkiye’nin nesillerini, kuşaklarını yetiştirmeye devam edecektir. Türk’ün tarihi böylece bu genç kuşakların omuzlarında, zihinlerinde ve gönüllerinde sonsuza kadar taşınacaktır.”

KAZIM KARABEKİR BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN

Kazım Karabekir Belediye Başkanı Dursun Şahin de, Baş Öğretmen Atatürk; “Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir” sözünü hatırlattı. Başkan Şahin daha sonra şunları kaydetti” Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu güzel vecizesinden başlangıç alarak “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” inancıyla yoğrulmuş bir toplum kendisini her açıdan hayata hazırlayan öğretmenleri için de mutlaka ulvi duygular beslemişlerdir.Bizlerde bu duygu ve düşüncelerle Öğretmenlerin genç ve dinamik nüfusu işleyerek ülke hizmetine en iyi şekilde hazırladığı kanaati ve inancı içerisindeyiz. Yine Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk “Cumhuriyetin ilelebet yaşamasının ve muasır medeniyet seviyesini yakalanmasının, öğretmenlerimizin yetiştirecekleri 'fikri hür, vicdanı hür irfanı hür nesillere bağlı' olduğunu ifade etmiştir”.Eski bir eğitimci olarak eğitim neferlerinin çekmiş oldukları sıkıntıları bilincindeyiz. Bu sebepten dolayı beldemizde bulunan okullarımıza imkanlarımız dahilinde yardımcı olamaya eğitime katkı sağlamaya çalışmaktayız”dedi.

DADAŞKENT BELEDİYE BAŞKANI YAYLALI

Dadaşkent Belediye Başkanı Vahdettin Yaylalı da, öğretmenlerin topluma yol gösteren, bilgili ve kültürlü gençlerin yetişmesine katkı sağlayan, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın yetişmesinde büyük emeği bulunan, bedeli hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar saygın insanlar olduğunu söyledi. Başkan Yaylalı, öğretmenliğin bilgi vermenin yanında öğrencilerin yetenek ve becerilerini ortaya çıkarıp onların gelişmesine katkı sağlayan, onları yönlendirerek yol gösterme görevini de üstlenen şefkat ve fedakarlık isteyen meşakkatli bir meslek olduğunu belirtti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözüyle öğretmenlere büyük sorumluluk ve kutsal bir görev yüklediğini kaydeden Yaylalı, şunları söyledi: “Öğretmenlerimiz tarih boyunca ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bilginin, çağdaşlığın, sevginin ve hoşgörünün öncüleri, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan örnek insanlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında büyük özveri ve fedakarlık örneği göstererek bizleri yetiştiren, ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlerimiz sevgi ve saygının en büyüğüne layıktırlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza çağdaş bir eğitim ve öğretim sistemi içerisinde eğiten, bilgilendiren, yol gösteren ve bu suretle topluma en büyük hizmeti veren Türk Milli eğitimin temel taşı ve bizlere örnek fedakar bir varlıktır öğretmen. Her şart altında geleceğimizin teminatı çocuklarımızı çağdaş, bir eğitim anlayışıyla ve Türkiye Cumhuriyetinin varlığını korumak, yüceltmek ideali ile yetiştiren, fedakar ve cefakar öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlar, selam ve saygılar sunarım.”

(İHA-İRT-Y)

23.11.2007 18:24 TSİ (İhlas Haber Ajansı)