Eğitimde Rekor Yatırımlar Yapan Hayırsever İşadamı Gedik'in Heykeli Dikildi
Uşak Belediyesi tarafından Uşak'ta doğup büyüyen ve eğitim alanında yaptığı yatırımlar ile büyük takdir kazanan hayırsever İşadamı Halil Kaya Gedik'in büstü yaptırıldı.

Uşak Belediyesi tarafından Uşak'ta doğup büyüyen ve eğitim alanında yaptığı yatırımlar ile büyük takdir kazanan hayırsever İşadamı Halil Kaya Gedik'in büstü yaptırıldı.

Uşak'ta doğup büyüdükten sonra İstanbul'a yerleşen hayırsever işadamı Halil Gedik'in büstü Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın'ın talimatı ile yaptırılarak Vadi Caddesi, Uşak Üniversitesi Halil Ziya Kampusü karşısına dikildi.


Uşak Belediye Başkanı Apaydın, büstü yaptırmaktaki amaçlarının eğitim alanında Uşak'a yaptığı yardımlar ve yatırımlar için Halil Gedik'i onurlandırmak olduğunu ifade etti. Uşak'ta yetişen başarılı ve yardımsever bir İşadamı olarak Uşak'a büyük katkıları olan Halil Kaya Gedik'i yaptırdığı büstle onurlandırmak istediklerini dile getiren Başkan Apaydın, "Kendisinden eğitim alanında ne zaman maddi yardım talebinde bulunduysak hiçbir zaman bizi geri çevirmedi. Özellikle yeni kurulan Üniversitemiz için çok fazla yardımları oldu. Bu nedenle büstle kendisini onurlandırmak istedik. Bundan sonraki günlerde de ilimize ciddi yardımlar yapacağına inandığımız Halil Kaya Gedik'in Uşak'ın eğitimine katılarının artarak devam edeceğine inanıyorum" dedi.

1933 yılında Uşak'ta doğan Halil Gedik Kaya, İlkokulu 1945 yılında Uşak Müjde İlkokulunda, orta öğrenimini ise Uşak Erkek Sanat Enstitüsünde tamamladı. 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu makine teknikerliği bölümünden mezun oldu. Eğitimine Almanya'da devam eden Halil Gedik, 1956 yılında Konstanz Devlet Üniversitesi makine mühendisliği ve Frankfurt'ta Kaynak Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. 1979 yılında önce İstanbul'da daha sonra İzmir'de hassas döküm fabrikasını işletime açtı. 1983 yılında tüm firmalarını Gedik Holding şemsiyesi altında toplayan Halil Gedik, 1991 yılında Gedik Yatırım Menkul Değerler firmasını kurdu. Halil Kaya Gedik bugüne kadar eğitim alanında çok büyük katkılarda bulundu: Uşak Vala Gedik İlköğretim Okulu ve Meslek Eğitim Merkezi, Vala Gedik Lisesi ve kız-erkek öğrenci pansiyonları, Halil Kaya Gedik Eğitim Fakültesi, Tuzla Vala Gedik İlköğretim Okulu ve Meslek Eğitim Merkezi, Pendik Anadolu Meslek Lisesi Gedik tarafından yapıldı. (Cihan Haber Ajansı)