İmamlar Bile Başsağlığı Diledi

Malatya'daki yayınevi katliamı davası başladı. İlk duruşmada Alman Susanne Geske, “İmamlar bile evimi ziyaret etti. Türkiye vatanım” dedi.Zirve Kitabevi'nde 18 Nisan 2007'de biri Alman vatandaşı üç kişiyi öldüren, 5'i tutuklu 12 sanık, dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında Almanya Büyükelçiliği Hukuk İşleri Başkanı Martin Herman Graft, kurbanlardan Alman Tilman Ekkhart Geske'nin eşi Susanne Geske, Uğur Yüksel'in babası İbrahim Yüksel ve Necati Aydın'ın eşi Şemsa Aydın hazır bulundu.
'SONRA KONUŞACAĞIZ' SAVUNMASI
Duruşmaya 19 müşteki avukatı ve 7 sanık avukatının yanı sıra, ABD Büyükelçisi Siyasi İşler Bürosu'ndan Jefri Coline ile tanıklar Abdullah Mahmut Kudaş, Mehmet Uludağ, Ruhi Polat ve Emin Mığı ve Zirve Kitabevi çalışanı Yılmaz Çakar da katıldı. Savcının 47 sayfalık iddianamesini okunmasının ardından Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, sanıklara savunma yapıp yapmayacaklarını sordu. Sanıklar da hazırlık yapamadıklarını ve bu nedenle kendilerine süre verilmesini talep ettiler.
Kurbanlardan Necati Aydın'ın eşi Şemse Aydın sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, ailesinin ve çocuklarının Türk Hıristiyanı olduğunu anlattı.
ANNE BİZİ DE ÖLDÜRECEKLER Mİ?
Şemse Aydın, "Çocuklarım babalarını çok özlüyor. Onları avutamıyorum. Çocuklarım Hıristiyan oldukları için kendilerinin de öldürülüp öldürülmeyeceğini soruyor. Ben gençlerimizi katil yapan zihniyetin bulunmasını istiyorum. Sadece bu 5 gencin cezalandırılmasını değil, onların arkasındaki zihniyetin cezalandırılmasını istiyorum" diye konuştu. Ara kararını açıklayan mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 14 Ocak 2008 tarihine erteledi.

Asker ihbarı inceliyor
Müşteki avukatlarından Ali Koç bu olayla ilgili bağlantısı olduğunu düşündüklerini Ali Aslan adıyla yazılan ihbar mektubunu savcılığa gönderdiklerini, ancak bu mektup hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti. Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan da ihbar mektubuyla ilgili ayrı bir soruşturma başlatıldığını, inceleme için Malatya 2. Ordu Komutanlığı'na gönderildiğini söyledi.

İmamdan taziye ziyareti
Kurbanlardan Alman Tilman Geske'nin eşi Susanne Geske, sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi. Geske şöyle konuştu: "Eşim ve benim de tanıdığım iki arkadaşım, kişilik olarak sakin, anlayışlı ve çevresi ile iyi geçinen insanlardı. Acımasızca öldürüldüler. Ben Hıristiyan olarak bu ülkeyi kendi vatanım gibi gördüm ve bütün hayatımı burada kurdum. Eşimin ölümünden sonra başı örtülü olanlar da dahil tüm komşularımız bizi ziyaret etti. İmam dahi evime gelerek bizleri ziyaret etti. Adaletin doğru karar vereceğine inanıyorum."

Özel Harekat'tan sıkı güvenlik...
Mahkeme salonunun bulunduğu Malatya Adliye Binası çevresinde özel harekat timleri sıkı güvenlik aldı. Yayınevinin bulunduğu binada da keskin nişancılar görevlendirildi.
Duruşmaya yerli ve yabancı basından çok sayıda gazeteci izledi. Duruşmaya sadece ulusal ajansların temsilcilerinin girmesine izin verildi.
Müşteki avukatlarından Ergin Cinmen, savcılığı eleştirerek "Sanıkların suçunun soykırım kapsamında ele alınması gerekirdi" dedi.
Öldürülen Uğur Yüksel'in babası İbrahim Yüksel, duruşma salonundan çıkarıldı.

aktif haber