'Kadına Yönelik Şiddet' Açıklaması Kadınsız YapıldıDünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak kabul edilen günde, Kars Kadın Platformu tarafından düzenlenen kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklamasına kadınlar ilgi göstermedi. Açıklama sonunda vatandaşlara bildiri dağıtıldı.


Dünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak kabul edilen günde, Kars Kadın Platformu tarafından düzenlenen kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklamasına kadınlar ilgi göstermedi. Açıklama sonunda vatandaşlara bildiri dağıtıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı sorumlusu Sibel Alp Argunhan'ın katkılarıyla Kars Kadın Platformu ve Türk Anneler Derneği tarafından organize edilen kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklaması kentin en işlek caddesi olan Faikbey Caddesi'nde yapıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Kars Şube Başkanı Özfer Koçak, Kars Valiliği İnsan Hakları Kurulu üyesi Avukat Timuçin Timur'un da desteklediği basın açıklamasına kadınlar ilgi göstermedi.

Açıklama öncesinde Türk Anneler Derneği Başkanı Gülizar Ülker başta olmak üzere kadın derneklerinin temsilcileri çevreden geçen kadınları açıklamaya katılmaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Dernek yetkilileri tüm çabalarına rağmen, vakitlerinin bulunmadığını söyleyen kadınları bir türlü ikna edemedi. Bunun üzerine basın açıklaması az sayıdaki dernek üyelerinin katılımıyla başladı.

Kars Kadın Platformu Başkanı Belgin Kesemen, yaptığı açıklamada, "Biz kadınlar aile içi şiddete, namus adı altında işlenen cinayetlere, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, emeğimizin sömürülmesine, cinsel kimliklere karşı ayrımcılığa, zorla evlendirilmeye, kısacası kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete karşı mücadele etmenin yolunun yan yana gelerek, kadın dayanışmasını yükseltmekten geçtiğini biliyoruz" dedi. Kadın dernekleri üyeleri ve temsilcileri daha sonra vatandaşlara bildiri dağıttı.</SPAN>


sondakika.com