Turkcell'in Köntör Yolsuzluğu Belgelendi
Turkcel'in faturalardaki "vurgununu" bir Binbaşı ispat etti. Şimdi Turkcell 150 trilyon ceza ödeyecek. 30 milyon Turkcell abonesi şokta... İşte faturalardaki vurgun.

Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyalarıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi fatura başına küçük, toplamda 150 milyon YTL gibi büyük tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Şirket 'teknik hata' derken, Telekomünikasyon 'ayıplı hizmet' saydı.

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyaları aracılığıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi küçük ama toplamda 150 milyon YTL gibi büyük bir tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Turkcell'in 'teknik hata' olarak açıkladığı bu durum, Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) inceleme raporuna Turkcell'in 'ayıplı hizmet'i ve 'usulsüzlük' olarak tanımlandı. TK'nın, bugün dosyayı karara bağlaması bekleniyor.

Turkcell'le ilgili dosya 2006 başında, Turkcell abonesi emekli kıdemli binmaşı Ahmet Fikret Köse'nin şikayeti üzerine açıldı. Saptadığı haksız uygulamanın peşini bırakmayan Köse'nin ısrarı “tehdit” olarak bile algılandı. Kamucell abonesi olduğu halde eşiyle yaptığı görüşmelerin bedava olması gerekirken, konuşma süresinin Shell'den yapılan alışverişlerde kazandığı köntörden düşülmesi üzerine fark etmiş Köse, Turkcell işlemlerinde bir yanlışlık olduğunu.

FİL BENİM
“Normal bir tüketici fark etmezdi” diye söze başlıyor. Deniz Kuvvetleri'nden 2003 yılında 39 yaşında emekli olduğunu belirtiyor Köse. Deniz Kuvvetleri'nde, bilgi işlem ağırlıklı lojistik malzeme sağlayan birimde çalıştığını bilgisayarlı muhasebe tekniğini çok iyi bildiğini vurgulayarak, “normal tüketici'den ayrıldığını vurguluyor. “Turkcell'de dolandırıcılık” saptamasının ardından konuyla ilgili tüm kurumları ayağa kaldırdığını ekliyor sözlerine. Turkcell ve bedava kampanyası için işbirliği yaptığı Shell başta olmak üzere Maliye Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı'na bağlı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon Kurumu'nu hareketlendirmiş.

2006 yılı ortalarından beri yılmaz bir savaşçı gibi dosyasının peşinden koşuyor. Gülerek, arkadaşlarının kendisine “emekli albaylar gibisin” diye takıldığını aktarıyor ve “dikkat et filler tepişir çimler ezilir” diye uyardıkların da. Bu uyarıya Köse'nin yanıtı ilginç: “Burada fil olan benim” Köse, Turkcell'in hediye kontör uygulamalarının “iç” edildiğini şöyle anlattı:

“2006 yaz aylarında Shell kampanya başlattı. 75 YTL akaryakıt alana Turkcell'den bedava konuşma veriyordu. 30 dakika bedava konuşma hakkı aldım. Eşimle ben aynı zamanda Kamucell abonesiyiz ve buradan bedava konuşma hakkımız var. Faturaları incelerken, eşimle yaptığım konuşmaların Shell'den kazandığım köntörlerden düşüldüğünü fark ettim. Hata tutarı 2,23 YTL'ydi.

ÖNCE DİNLEMEDİLER
Turkcell'i aradım, 30 milyon abonesi olan bir kurum beni dikkate almadı. “Bu hata değil kasıttır” diye ısrar edince, fazla tahsil ettikleri parayı sonraki faturada bana iade ettiler. Artık “30 milyon sıradan enayi müşteri” olmaktan çıkmıştım Turkcell'in gözünde. İlgilenmeye başladılar ama ben artık resmi dairelere gitmeye başlamıştım.

100 SAYFALIK RAPOR
Yakın çevremden benim gibi aboneliği olanlardan 15 kada fatura topladım. Onları da inceledim ve sekizinde benzer durum saptadım. Parayı nasıl çaldıklarını, nereye aktardıklarını içeren 100 sayfalık bir rapor hazırladım. Maliye ve Sanayi Bakanlıkları ile Telekomünikasyon Kurumu'na gönderdim. Maliye Bakanlığı dosyayı inceledi. “Tüketici yanıltılıyor ama fatura kesilmiş, suç unsuru, vergi kaybı yok” diye konuştu.

TEFTİŞ KURULU'NDA
Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü, ilk incelemesinde beni haklı buldu ve dosyayı Teftiş Kurulu'na gönderdi. Telekomünikasyon Kurumu ön inceleme sonrasında soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma sonrasında Tukcell'in abonelerinden fazla para tahsil ettiği belirlendi.

TELEKOMÜNİKASYON: AYIPLI HİZMET
Telekomünikasyon Kurum uzmanlarınca yürütülen soruşturma kapsamında Tukcell veri tabanında yapılan incelemelerde şirketin “ayıplı hizmet” ve usulsüzlüklerinin tek kişiyle sınırlı olmadığı belirlendi. Ancak, TK incelemesinde son altı aylık verilere ulaşabildiği, geçmişe ilişkin detaylı inceleme yapılamadığı da öğrenildi. Köse'nin yanı sıra Ufuk Erdi Albayrak da şikayette bulundu. Kurum, abonelerinden 150 milyon YTL'yi haksız aldığı saptamasının yapıldığı soruşturma raporunu bugün görüşerek nihai kararı verecek. Turkcell'in faturalarndırmada “hata” yapıldığını savunarak, cezanın minimumda tutulması için baskı kurduğu iddia ediliyor. Kurulun geriye dönük fatura cezalarını binde bir oranına kadar indirme yetkisinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

FİKRET KÖSE 2007'Yİ İNCELİYOR
Turkcell abonesi emekli Binbaşı Ahmet Fikret Köse, Turkcell'in gönderdiği faturaları incelemeyi sürdürdüğünü söyledi. Elindeki örnek faturaları 2007 yılında da incelediğini belirten Ahmet Fikret Köse, “İlk tespitlerim Turkcell'in yüksek tahsilat yapmayı yöntem değiştirerek sürdürdüğü yolunda. Ancak, ben işin arkasını bırakmayacağım ve saptadığım her usulsüzlüğü yine ilgili birimlere aktarmayı sürdüreceğim. Gerekirse dava açacağım” dedi. Şikayetlerinin ardı arkası kesilmeyen Emekli Binbaşı Köse, artık kendisinin Turkcell müşteri hizmetleri tarafından üzülmemeye özen gösterildiğini belirtiyor. Köse, “Turkcell'in abonelere hizmet hattı 4440532 nolu telefonu ne zaman arasam, hiç bekletmeden 'buyrun Fikret bey' diye açıyorlar. Oysa eskiden dakikalarca telefonda beklerdim” diyor.

Kaynak: Taraf Gazetesi

aktif haber