PKK'yı Bitirme Sinyalleri VerildiABD Büyükelçiliği, Kürt kimliğiyle öne çıkan siyasetçileri bir kahvaltıda ağırladı. Ve “PKK terörü böyle devam edemez” denildi.Büyükelçi Wilson ve iki kongre üyesinin de katıldığı kahvaltıda, PKK'nın tasfiye edileceği sinyalini verildi ve “PKK terörü böyle devam edemez” denildi.
ABD Ankara Büyükelçiliği, DTP dışındaki Kürt kimliği ile öne çıkan siyasetçileri kahvaltıda buluşturdu.

ABD Büyükelçisi ve iki kongre üyesinin de katıldığı kahvaltıda, PKK'nın tasfiye edileceği sinyali verildi ve "PKK terörü böyle devam edemez" ifadesi öne çıktı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush arasında 5 Kasım'da yapılan görüşmenin ardından ortaya çıkan “ABD'nin PKK'yı tasfiye sinyali” giderek ağırlık kazanıyor. ABD Büyükelçisi Ross Wilson ve ABD'nin iki kongre üyesi, sabah erken saatlerde DTP dışındaki Kürt kimliği öne çıkan siyasetçilere sürpriz bir kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltılı toplantıda, PKK terörünün bitirilmesi vurgusu öne çıktı.
Alınan bilgiye göre ABD Büyükelçiliği'ndeki kahvaltıya; AKP Diyarbakır Milletvekilleri İhsan Arslan ve Abdurrahman Kurt, AKP Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Hak-Par Genel Başkanı Sertaç Bucak, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Diyarbakır eski Milletvekili Haşim Haşimi, eski CHP Diyarbakır Milletvekili ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Mesut Değer katıldı.
Basına kapalı olarak yapılan ve ana konusu “Kürt sorunu ve terör” olan toplantıda ABD'li yetkililer “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülebileceğine” vurgu yaparak, PKK'nın bu sorunun çözümü için büyük bir engel olduğunu ifade ettiler. PKK'nın bütün bölgeyi istikrarsızlaştırdığına vurgu yapan ABD'li yetkililer, “PKK'nın yapılanması Irak ve Türkiye çok büyük zarar veriyor. PKK bölgenin normalleşmesi önünde büyük bir engel oluşturuyor. Bölge biran önce demokratik bir yapıya kavuşması gerekir. Bunun için teröre yer yoktur. PKK terörü bu şekilde devam edemez. Bölge demokratik bir yapıya kavuşarak sorunlar çözülmelidir" görüşünü dile getirdi.

“DTP'NİN TBMM'DE OLMASI ŞANS”
ABD'li yetkililer ayrıca, DTP'nin parlamentoda olmasının Türkiye için büyük bir şans olduğunu savundular ancak DTP'nin bugüne kadar “çok olumlu bir yol izlemediğini” de vurguladılar. “Ancak DTP'yi çok sıkıştırmamak lazım ve onların inisiyatifi ele almaları için yardımcı olunmalı" değerlendirmesini yaptılar.
Kahvaltılı toplantıda dikkati çeken konulardan biri AKP'nin doğu ve bölgeye yaklaşımı konusundaki övgü oldu. Toplantıya katılan ABD'lerin dışındaki isimler, AKP'nin politikalarına yönelik övgüler düzerken “AKP son seçimde Türkiye'nin her yerinde neredeyse birinci parti oldu. Bölgede de en büyük parti AKP. Halk AKP'ye büyük umut bağladı ve icraatlarını beğeniyor'' dediler. Sorunun şiddetle çözülemeyeceğini söyleyen Elçi ve Bucak hükümetin “cesaretlendirmesini” istedi.


DİYARBAKIR'A GİDECEK
Bu arada, toplantıya katılan CHP'li Mesut Değer'in bir rapor sunduğu da belirtildi. Kahvaltıya katılan ABD'li kongre üyesi Cristopher Shays'in önümüzdeki günlerde Diyarbakır, Şırnak'ta temaslar gerçekleştirileceği

öğrenildi. Shays Türkiye'nin terörle mücadelesini destekleyen bir isim olarak biliniyor.
aktif haber