'Ağaç adam' iyileşecek mi? FOTO GALERİTedavisi için ABD'ye gitmesine izin verilmemişti ama son gelişme yeni bir umut yarattı.

26.11.2007 13:54 Vücudunda çıkan "kökler" nedeniyle hayatı kararan "Ağaç Adam"ın tedavisi için devlet kolları sıvadı.
Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, gençken geçirdiği bir kaza yüzünden dizlerinden aşağısını kaybetmesinden sonra kolları ve ayaklarından "kökler" çıkmaya başlayan ve "ağaç adam" olarak nitelendirilen Dede adlı köylünün tedavi ettirilmesi için talimat verdi.
18 UZMANLIK EKİP KURULDU
Sağlık Bakanlığı sözcüsü Lily Sriwahyuni Sulistiyowati, AFP'ye yaptığı açıklamada, Devlet Başkanının Dede'nin bir tıp ekibi tarafından tedavi ettirilmesini istediğini ve 18 uzmandan oluşan bir ekip oluşturduklarını söyledi.
Sözcü, Devlet Başkanı Yudhoyono'nun Amerikan kanalı Discovery Channel'da 32 yaşındaki Dede hakkında tartışmalı bir belgesel seyrettikten sonra bu kararı aldığını belirtti. Endonezya Sağlık Bakanı Siti Fadillah Supari, dün Discovery Channel'ı Dede'nin görüntülerini "ticarileştirmekle" suçlamıştı.

AMERİKA İÇİN İZİN ÇIKMAMIŞTI
Endonezya'da hükümeti, Dede adlı köylünün tedavi için ABD'ye gitmesine izin vermemişti. Son derece ender rastlanan bir vaka olan ve tıp uzmanlarını şaşkına çeviren Dede'nin hastalığına teşhis koyan ABD'nin Maryland Üniversitesinden Anthony Gaspari, Sağlık Bakanlığı izin vermese de Dede'yi tedavi etme isteğinde direteceğini söylemişti.
Dede'nin sorununun, vücudunda siğillere yol açan ve bağışıklık sistemini zayıflatan son derece ender bir genetik bozukluktan kaynaklandığı teşhisini koyan Dr. Gaspari, sentetik A vitamininin düzenli verilmesiyle yoksul balıkçının tedavisinin mümkün olduğunu düşünüyor.
Star gazetesi