Flaş! Mardin'de Bir Rahip Kaçırıldı


Trabzon'daki rahip Santoro süikasti ve Malatya'daki vahşetten sonra şimdi de Mardin'de 43 yaşındaki Rahip Edip Daniel Savcı kaçırıldı. Fidye isteniyor...Mardin'de Süryani Cemaati Rahibi 43 yaşındaki Edip Daniel Savcı dün Midyat İlçesi'nden görevli olduğu Barıştepe Köyü'ndeki Mor Yakup Kilisesi'ne giderken yolu kesilerek kaçırıldı. Saldırganlar 300 bin Euro fidye istedi.

MARDİN Valisi Mehmet Kılıçlar'ın verdiği bilgiye göre, Rahip Edip Daniel Savcı dün saat 15.00 sıralarında özel aracıyla köye dönerken yolu, bir otomobilden inen silahlı iki kişi tarafından kesildi. Görgü tanıklarına göre hiçbir boğuşma yaşanmadan Rahip Savcı'yı kendi araçlarına bindiren iki kişi Midyat yönüne gitti. Midyat Belediye Başkanı Şehmuz Nasıroğlu saldırganların Midyat yol ayrımında önde giden bir taksiden indiklerini ve aynı araçla rahibi kaçırdıklarını bildirdi. Vali Kılıçlar, "Kaçırma olayından bir süre sonra Mardin'deki bir başka kilise (Deyrulzafaran Kilisesi) aranıyor. Rahip Daniel Savcı'yı kendilerinin kaçırdığını söyleyen bir kişi 300 bin Euro ödenmesini istiyor" dedi.

Midyat Süryani Cemaati Vakfı Başkanı Yuhanna Aktaş ve Midyat Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay da fidyeyi doğruladı. Nuay, kaçıranların rahibin telefonundan bir başka rahibi de arayıp fidye isteyip aynı telefona 'Akıllı olun 300 bin Euro getirmezseniz öldürürüz' yazılı mesaj gönderdiklerini belirtti. Vali Kılıçlar, Savcı'nın daha önce tehdit almadığını belirterek, "Bulunması için seferber olduk. Tüm birimlerimizle MİT, Emniyet ve Jandarma hepsi var güçleriyle rahibin sağsalim bulunmasına çalışıyor. Terör örgütünün kaçırma olayında bir parmağı olup olmadığı dahil tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Süryani cemaati: Para topluyoruz

İstanbul Süryani Gençlik Kolları'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili şunları söyledi: "Rahip her gün aynı saatte geçtiği köy yolunda kaçırılıyor. Aynı saatte Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen'in cep telefonu kaçırılan rahibin telefonundan aranıyor. Rahip Daniel'i kaçıranlardan biri, 'Papazınızı kaçırdık 300 bin Euro istiyoruz' diyor. 300 bin Euro'yu denkleştirmek için aramızda para toplamaya başladık."
aktif haber