Türkiye'nin Kırmızı Bülten'le aradığı, ancak AB ülkelerinin bir türlü iadeye yanaşmadığı A. Gülabi Dere'nin de bulunduğu KNK'liler, AP'de bildiri yayımladı. Üstelik bu ilk kez olmuyor.

Kuzey Irak'ta Mesud Barzani liderliğindeki bölgesel yönetimin son dönemdeki yaklaşımları, PKK ve yakın ilişki içinde olduğu "Kürdistan Ulusal Kongresi"ni (KNK) rahatsız ediyor. Avrupa Parlamentosu'nda (AP) bir basın toplantısı düzenleyen KNK, bir yandan Barzani yönetimine gözdağı verirken, Türkiye'yi de ağır şekilde suçlayan bir bildiri yayımladı.
Toplantının dikkat çeken en önemli unsurlarından biri ise bildirinin mimarları arasında, Interpol'ün hakkında Kırmızı Bülten çıkardığı Ahmet Gülabi Dere'nin de yer alması oldu. PKK yandaşları Eylül-2006'da da Avrupa Parlamentosu'nda konuşturulmuş ve Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istemişlerdi.

Girişimler sonuçsuz
Dere, hakkında Interpol'ün Kırmızı Bülten'i bulunmasına karşın, yıllardır AB kurumlarında ve Türkiye'nin üye olduğu Avrupa Konseyi'nde (AK) herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın üst düzey temaslarda bulunuyor.
Ankara'nın, genelde geri planda kalmaya özen gösteren ancak son dönemde daha öne çıkan bir profil çizmesiyle dikkat çeken Dere'yle ilgili girişimleri ise şu ana kadar hiçbir sonuç vermedi.


2015'e kadar 'aranacak'

Son olarak AK Genel Sekreteri Terry Davis tarafından kabul edilen Dere, kurumla Ankara arasında mini çaplı bir kriz yaşanmasına neden oldu. Türkiye'nin protestolarına karşın Dere'nin Konsey kurumlarına girişine herhangi bir kısıtlama getirilmedi.
Türk Dışişleri, AB kurumlarının yer aldığı Fransa ve Belçika makamları nezdinde yaptığı girişimlerin tamamından da eli boş döndü.
Yetkililer, Türkiye'nin yakalama taleplerinin karşılıksız bırakılmasının Dere'nin siyasi mülteci statüsünde olmasıyla bağlantılı olduğunu ifade ediyorlar.
PKK'nın propaganda faaliyetleri ve dış ilişkileri konusunda uzmanlaşan Dere'yle ilgili olarak 2006 sonunda yenilenen ve 2015'e kadar geçerli olan Kırmızı Bülten'de yer alan en önemli suçlamayı ise 1993'te dönemin başbakanı Tansu Çiller'e, Monako'da suikast hazırlığı içine girdiği yönündeki iddia oluşturuyor. Dere'yle ilgili ana suçlama ise terör örgütü üyesi olması.


Barzani'ye gözdağı

AP Yeşiller Grubu üyesi Jean Lambert ve Komünist Grup üyesi Vittorio Agnoletto'nun himayesinde yapılan toplantıda KNK tarafıdnan yayımlanan bildiride, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi açık olarak hedef alınarak PKK'ya karşı Türkiye'yle olası bir işbirliğinden kaçınılması uyarısı yapılıyor.
Bildiride, Kürt yönetiminin "sınırlı operasyona göz yumulabileceği" yönündeki son açıklamaları "münasebetsiz, tehlikeli ve ulusal birliğe aykırı" olarak tanımlanıyor.
Son dönemde ABD ve AB'den gelen "sınırlı operasyona yeşil ışık" sinyallerine de tepki verilen bildiride bölgede başlayacak bir savaşın adım adım batıya kayacağı vurgulanıyor.


'Linç politikası' iddiası

Tehdit dozu yüksek bildiride hedefin bölünme olmadığı savunulurken Kuzey Irak'tan "Güney Kürdistan" diye söz edilmesi dikkat çekiyor.
Türkiye'nin özellikle DTP'ye yönelik olarak linç politikası yürüttüğünün iddia edildiği belgede, Kürt sorununa güvenlik açısıyla değil bir demokrasi projesi bağlamında çözüm bulunabileceği vurgulanarak Türkiye'ye "barış süreci" çağrısı yapılıyor.Milliyet