Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ'un bir süre önce söylediği sözler ışığında bugünkü manzaraya bakan Birand, Türkiye'nin bölgedeki birçok senaryoyu altüst ettiğini söylüyor.

Başbuğ’un söylediği gerçekleşti...

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ bir süre önce “Türkiye’nin Kuzey Irak’taki gelişmeleri istediği yönde belirleme gücü belki olmayabilir. Ancak, gelişmeleri engellemek veya olumsuz yönde etkileme gücü çok fazladır” demişti. Bugünkü manzaraya baktığımız zaman Başbuğ’un dediklerinin doğru çıktığını görüyoruz. Türkiye bölgedeki birçok senaryoyu altüst etti.

Bilmiyorum, sizler de hatırlıyor musunuz?

Ben, hem kendisiyle özel konuşmalarımdan, hem de basına yaptığı açıklamalardan çok iyi hatırlıyorum.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ, bir defasında Türkiye’nin Irak’taki gelişmeleri belki tek başına etkileyemeyeceğini, ancak olumsuz etkisinin çok olduğunu söylemişti. Ankara’nın gücünün, ABD’yi aşıp birşeyler yapmaya yetmeyebileceğini, ancak Amerikalıların veya Kuzey Iraklıların uygulamak istedikleri politikaları zorlaştırabileceğine, Ankara’nın “rahatsızlık verme gücünün” daha fazla olduğuna dikkat çekmişti. Amerikalılar buna “nuisance value” derler.

Son gelişmelere bakarsanız, Org. Başbuğ’un bu değerlendirmesinin doğrulandığını görürsünüz.

Bakın Türkiye son bir yıldır izlediği politikalarla neleri etkiledi veya değiştirdi:

1. Türkiye’nin baskısı, Irak anayasasında dahi belirtilmesine rağmen, bu yıl içinde yapılması gereken Kerkük referandumunun ertelenmesine yol açtı.
2. Kürtler, PKK’yı koruma ve kollama politikasından vazgeçmek zorunda kalacaklar.
3. Kürtler kısa bir süre öncesine kadar pek yüz vermedikleri Bağdat’a yakınlaşmak zorunda kaldılar. Tek başlarına ayakta duramayacaklarını gördüler.
4. Türk baskısı, Irak politikasındaki iç denge ve ittfakları da etkiledi ve değiştirdi. Sunni’ler Türkiye’ye yakınlaştılar. Kürtler artık eskisi gibi anahtar konumda değiller.
5. PKK, ilk başlarda durumundan memnun gibi görünürken, son gelinen noktada, kendi tuzağına düştü. Terörist damgası derinleşti. Avrupa desteği azaldı. Bölge’de izole oldu. İran-Suriye-Bağdat’taki merkezi hükümeti ve kerhen dahi olsa Barzani’yi kaybetti.
6. ABD, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki istikrarı çok kolaylıkla bozabileceğini gördü. Zaten tutum değişikliğinin temelinde de bu gerçek yatıyor. (5 Kasım Washington görüşmesinde, ABD Türkiye’nin uzun süreli bir Kuzey Irak operasyonundan vazgeçmesine karşılık, Ankara’ya destek vermeyi kabul etti.)
7. Yine Türkiye’nin politikaları sonrasında, Kuzey Irak’taki Kürt cephesi çatırdamaya başladı. Barzani ile Talabani’nin tutumları farklılaştı. PKK-Barzani ittifakı bozuldu. Hatta Neçirvan ile Mesud Barzani arasında dahi görüş ayrılıkları dikkat çeker oldu.

Özetlemek gerekirse, Org. Başbuğ’un dediği gibi, Türkiye hem rahatsız etmei gücünü, hem de etkinliğini gösterdi.

(Posta)