+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  new Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı

  Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı

  CHP'ye komisyon bastıran kanun teklifi 12 saatlik görüşmenin ardından Genel Kurul'dan geçti. Avukatlara hakim olma yolu açıldı.  TBMM Genel Kurulunda, hakim ve savcı atamalarının yasal dayanağa kavuşturulmasını öngören ve 6 maddeden oluşan kanun teklifi, yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından kabul edildi.

  Anayasa Mahkemesinin iptal kararı nedeniyle, yönetmelikle yapılan hakim ve savcı alımlarını yasal bir düzenlemeye kavuşturmayı amaçlayan kanuna göre, idari yargıda hakim olmak isteyen ve hukuk fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olanların oranı, kabul edilecek aday sayısının yüzde 20'si ile sınırlandırılıyor.

  Avukatlık mesleğinde 5 yıl fiilen çalışıp 35 yaşını doldurmamış olanlar da ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınav ve Adalet Bakanlığının yapacağı mülakatla hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilebilecekler. ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınavda, 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak kaydıyla, en yüksek puandan başlanarak, sınav ilanında belirtilen kadro sayısının bir katı fazlası mülakata çağrılacak.

  Yazılı sınava katılanların yazılı sınav notunun yüzde 70'i, mülakat notunun yüzde 30'unun toplamı tespit edildikten sonra en yüksek puan alandan başlamak üzere nihai başarı listesi hazırlanacak. Puanların eşit olması halinde yazılı puan esas alınacak, yazılı puanın da eşit olması halinde kura çekilerek başarı sırası belirlenecek.

  Mülakatta, ''muhakeme gücü, bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade etme, genel ve fiziki görünüm, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, liyakat, yetenek ve kültür, çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişime açıklık'' kriterleri esas alınacak.

  Mülakat Kurulu, Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği müsteşar yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel genel müdürleri ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği 2 üye olmak üzere 7 üyeden oluşacak.

  MESLEKTEN ÇIKARTMA

  Kanun, meslekten çıkarmayla ilgili cezaları da başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere, diğer kanunlarla uyumlu hale getiriyor. Meslekten çıkarma, ''bir daha mesleğe alınmamak üzere göreve son verilmesi'' şeklinde tanımlanıyor. Hakim ve savcılara, hükümlülüğü gerektiren suç, mesleğin şeref ve onurunu bozan veya mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte görülürse, ''daha alt derecede bir disiplin cezası öngörülmemiş olmak kaydıyla'' meslekten çıkarma cezası verilebilecek.

  Hukuk alanında doktora yapmış olanlar, ilan edilen boş kadrolara başvurabilecek. Bu kişiler sadece mülakata tabi tutulacak. Bu durumda olanlar için mülakat üzerine puanı esas alınarak ayrı bir nihai liste düzenlenecek. Kanuna eklenen bir maddeye göre, 15 Ekim 2006 tarihinde yapılan idari yargı hakimi adaylığı yazılı sınavında mülakatta başarısız sayılanlar, bu kanun hükümlerine göre yeniden mülakata alınacaklar.

  Bunlar arasında başarılı olanlar adaylığa atanacak. Yazılı sınav ile 25 Haziran-6 Temmuz 2007 tarihleri arasında yapılan mülakat sonucuna göre atamaları yapılanların hakları saklı kalacak. Bu adayların meslek öncesi eğitimleri, kaldığı yerden devam edecek.

  BAŞBAKAN, SONUNA KADAR İZLEDİ

  Teklifin kabulünün ardından teşekkür konuşması yapan Adalet Bakanı Şahin, yeni düzenlemenin, hakim ve savcı açığının kapatılmasında önemli katkı sağlayacağını, ayrıca 4 aydır staj gören ve sayıları 100 civarında olan hakim adaylarının sorununun çözüldüğünü söyledi.

  TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, alınan karar gereği, 2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeleri yapmak için 4 Aralık Salı günü saat 11.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı. Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de yaklaşık 2,5 saat kalarak, teklifin görüşmelerini, tamamlanıncaya kadar izledi.
  aktif haber

 2. #2
  sefira
  Misafir

  Tanımlı Ce: Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı

  bu nasıl bi sistem ya ben kamu yönetimi okuyorum yönetim işinin ihtisasını yapıyorum ve ama benim idari hakim olmamı kısıtlıyolar kardeşim hukukcuların gördüklerinin nerdeyse tamamını biz de görüyoz
  hayır madem herkes kendi alanında calıacak onlarda kaymakamlık müfettişlik uzmanlık sınavlarına girmesin

 3. #3
  Isınan Üye exodus Buraların yabancısı exodus - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  29
  Tecrübe Puanı
  240

  Tanımlı Ce: Avukatlara Hakimlik Yolu Açıldı

  Bu nasıl bir adaletsizliktir ya! KAmu yönetimi mezunuyum hakimlik sınavına hazırlanıyorum böyle bir kanun çıkıyor..Ne fark ederki o sınavda başarılı olan zaten hakim olmaya hak kazanmıştır..Bizim önümüzü kesmekle ne yapmaya çalışıyor bunlar..???O kadar hukuk dersleri gördük dirsek çürüttük boşuna mıydı! Hukukçular da vızıklayıp duruyordu kamu mezunları hakim olmasın diye alın işte önünüz açıldı sanki bu işi daha iyi başarabileceklermiş gibi!

Benzer Konular

 1. Gündelikçiye sigorta yolu açıldı
  By Odysseia in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-31-2012, 14:09
 2. 227 bin kişiye af yolu açıldı
  By Kaileena in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2012, 15:18
 3. DJ Karadayı'ya İspanya yolu açıldı
  By MeLeK GiZeM in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-03-2009, 17:07
 4. Elano'ya ilk 11 yolu açıldı!
  By zıTTıRıq in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2009, 12:00
 5. Saran'ın adaylık yolu açıldı
  By onac in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2008, 17:02

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0