Ceren bebek ile Nükleer Enerji Profesörü Engin Arık’ı hangi kader ‘ecel’de birleştirdi?


Isparta’daki uçak kazasında kaybolan hayatlar, “insan kaderi” üzerinde hepimizi yine düşündürecektir.


Uçakta ölen yolcular arasında annesiMelike Ceylan'ın kucağındaki 1.5 aylık Ceren bebek de vardı, Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki konferansa davetli olarak giden Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Arık da vardı.
Biri daha yaşama ilk adımını atmış, diğeri ise mesleğinin zirvesine ulaşmış iki insanın kaderini “ecel”de birleştiren bilmeceyi çözmek mümkün değil.
Uçak kazaları, karayollarındaki trafik kazalarından farklı şoklara sebep oluyor kamuoyunda. Bunun ana nedeni uçak kazasından kurtulma ihtimalinin düşüklüğü.
Bir de, yolcularını uğurlayan veya karşılamaya gelen yakınların, hava alanlarında yaşadıkları trajik çaresizlik herkesi derinine etkiliyor. Olayı izleyenler, bilinç altında kendilerini bazen ölen yolcuların, bazen de onları uğurlayan veya karşılamak için bekleyen yakınlarının yerine koyuyor.
Hava taşımacılığı, geçmiştekinden çok farklı ve katı güvenlik kurallarına bağlı şimdi. Hava yolculuğu, kara yolculuğundan kesinlikle daha güvenli. Bütün istatistikler bunu gösteriyor. Ama uçak kazaları azalmış olsa da, bunları sıfıra indirmek mümkün değil.
Yapabileceğimiz tek şey, bu son kazanın nedeninin anlaşılmasını ve benzer nedenlerin tekrarlanmasının önüne geçilmesini beklememizdir.
Bir de yakınlarını bu kazada kaybedenlerin acılarını paylaşabiliriz.
Gerçekten ölümden öteye köy yoktur. Bütün yaşayanlar bunu bilmeli ve ata sözünde söylenildiği üzere, herkes yarın ölecekmiş gibi hazırlıklı olmalı ve hiç ölmeyecekmiş gibi hayata sıkı sıkıya sarılmalıdır.

Mehmet Barlas/Hürriyet