Özkök'e Nefret Türbanı Cevabı
Ertuğrul Özkök, türbanlı kızın gözlüklerinden yola çıkmış ve "türban nefretin simgesi haline geldi" demişti. Özkök'e yine "gözlük" üzerinden yanıt geldi.
#relational_news .title{ margin: 0 0 3 5; background-image: url(images/icon_03.gif); background-position: left 2; background-repeat: no-repeat; padding: 3 0 3 10; } #relational_news a{ color: 336699; font-size: 9pt; font-family: arial; text-decoration: underline; } Şamil Tayyar/Star
Hürriyet yazarı, nefretin simgesi mi?
Ertuğrul Özkök, günahı ve sevabıyla Türkiye'nin fenomen yazarlarından biridir. Bunu kabul etmek lazım. Görüşlerine katılsanız da katılmasınız da yazılarıyla gündem oluşturabilen ve bir çok yazarı peşine takıp sürükleyebilen bir gazetecidir.

Özellikle kritik eşiklerde kaleme aldığı yazıların perde gerisi, yazıda işlediği tezin çok daha önüne geçebilmektedir. O nedenle son dönemdeki yayın çizgisi, farklı saiklerle hareket etmiş olsa bile çoğunluk tarafından daha çok 'müesses nizamın görüşleri' gibi algılanmaktadır.

Özkök'ün sosyolojik yanını hatırlayarak gündeme taşıdığı şu soru, bu kapsamda değerlendirilebilir mi bilmem ama satırlardaki 'ayar bozukluğu' hemen göze çarpıyor: 'Türban siyasal bir simge olmaktan çıkıp bir nefret simgesi haline mi dönüşüyor?'

Sadece bir fotoğraf karesinden böylesine derin ve ulvi bir sosyolojik tahlil yapmak, hangi bilimsel kriterle izah edilebilir, açıkçası güçlük çekiyorum. Böyle bir değerlendirmenin üstelik işin uzmanı tarafından yapılıyor olması, 'özel hesapları bilimin önüne geçirme' gibi farklı kaygıları tartışma gündemine taşıyabilir.

Çünkü; münferit hadiselerden genellemeler yapılamayacağını en iyi bilenlerden biridir Ertuğrul Özkök. Kaldı ki, 'Kızıl Bayrak' gazetesini satan türbanlı genç kızın görme bozukluğu olduğu için taktığı gözlük bile her şeyi anlatmaya yetiyor.

Yarın biri de çıkıp gözlük kullanan mini etekli bir kızın o doğal baygın bakışlarından hareketle 'Acaba mini etek nefretin simgesi haline mi getiriliyor?' diye sorarsa, nasıl bir cevap vereceksiniz.

Bu tür 'ötekileştirici' yorumlar, sürekli kullandığım bir ifadedir, toplumun birleşme yerlerini kanatmaktan öte anlam taşımaz.

Eğer illa bu konuda ısrarlı ve kararlıysanız, önce Hürriyet'teki yazarların fotoğrafları tahlil edilmeli, sonra şu soruya cevap aranmalıdır: Hürriyet nefretin simgesi haline mi geliyor?

Ertuğrul Bey zorluk çekmesin, ipucu verebilirim; İşe gözlük üstünden bakan Özdemir İnce ile başlayabilir.
aktif haber